Bubonický mor
Bubonický mor je jednou z foriem moru, ktorého pôvodcom je baktéria Yersinia pestis. Morovej infekcie prebiehali hlavne v minulosti vo forme epidémií až pandémií. Ale ani v dnešnej dobe nie je mor "vyhladený" a stále sa objavuje.
Pôvodca
Yersinia pestis je nepohyblivá tyčkovitá gram negatívne baktérie patriace do čeľade Enterobacteriaceae. Osídľuje hlavne zvieratá, napr. Hlodavce, a je prenášaná hlavne blchami, ktoré sajú krv nakazeného zvieraťa, či môže byť baktérie vdýchnuť. Podľa typu infikovanie sa tiež rozvíja forma moru.
Prenos a postup infekcie pri dýmějový moru
Na človeka je bubonický mor prenesený blchami, napr. Druhom Xenopsylla cheopis. Inkubačná doba je 2-6 dní. V mieste uhryznutia dôjde ku zhnednutie a nastupujú akútne príznaky:
- horúčka
- bolesti hlavy
- tras
- slabosť
- bolesti kĺbov
- Tráviace ťažkosti, tj. Nevoľnosť, vracanie
- Opuch a doslova zmäknutie lymfatických uzlín
Sú to práve lymfatické uzliny a ich zmeny, ktoré sú špecifickým znakom infekcie pri dýmějový moru. Uzliny sa plní tekutinou (nadúvajú sa), v ktorej sa množia baktérie, tvoria sa hrče, tj. Zápalu žliaz. Pokiaľ nie je infekcia v tomto štádiu liečená, môžu sa baktérie rozšíriť aj do krvného obehu a spôsobiť septický formu moru alebo pľúcny mor. V mieste infikovaných uzlín môže dôjsť k prohnisání cez kožu, prasknutie a výtoku obsahu tekutiny s Yersinia pestis von. Rany sa však neuzatvárajú a nehojí sa, stávajú sa z nich hnisajúce vredy. Po Vyváľenie sa stáva človek vysoko infekčným a môže nakaziť ďalších ľudí.
Diagnostika
- Klinický obraz, typické zápalu žliaz
- Odber vzorky z postihnutých uzlín na prítomnosť baktérií
- Sérologia na prítomnosť protilátok proti baktérii v krvi
Liečba dýmějového moru
K liečbe sa využívajú antibiotiká. Prvou voľbou sú streptomycín, gentamicín, tetracyklíny či fluorochinolóny. Ak je liečba nasadená v počiatočných štádiách, dôjde k úplnému vyliečeniu. V pokročilých štádiách však aj v dnešnej dobe môže chorý infekciu podľahnúť.
Prevencia nákazy
Neexistuje účinné očkovanie proti moru. Jedinou obranou je teda vyhýbanie sa kontaktu s chorými a miestam, kde mor prepukol. Ak je podozrenie na infikovanie, nasadzujú sa okamžite antibiotiká.
Autor: Drahomíra Holmannová