Brušný týfus
Brušný týfus je tiež známy pod názvom typhus abdominalis či Hlavnička a je infekčným ochorením, ktoré postihuje iba ľudí - ich tráviaci trakt, nie zvieratá. Pôvodcom je baktéria Salmonella typhi. Na území Slovenskej republiky je toto ochorenie zriedkavé, jedná sa skôr o prípady, keď je nákaza importovaná z iných krajín.
Prenos brušného týfusu
Zdrojom infekcie brušného týfusu, teda Salmonelly tyhphi, je hlavne voda. Ďalšou rizikovou potravinou je mlieko, a samozrejme potraviny, ktoré sú obmývané kontaminovanou vodou, na čo sa často zabúda, sú zelenina, ovocie. Baktériu brušného týfusu možno tiež preniesť na predmety. Nebezpeční sú v tomto ohľade Bezpríznakoví bacilonosiči, ktorí môžu nakaziť veľké množstvo ľudí.
Priebeh
Choroba prepuká po cca 5-14 dňoch. U bacilonosičov k prejavom choroby nedochádza a týfovej baktérie prežíva v ich žlčníka alebo močových cestách.
Počiatočné štádium brušného týfusu je charakterizované narastajúcou teplotou, ukrutnú bolestí hlavy (odtiaľ starý názov Hlavnička), pridávajú sa nočné mory, spavosť, letargia, ale aj blúznenie. Ďalšími príznakmi sú potom aj nevoľnosť a zvracanie, bledosť a typicky hnedo povlečený jazyk. Niektorí pacienti trpiaci brušným týfus potom môžu krvácať z nosa či mať drobnú ružovú vyrážku, kašeľ.
V dôsledku črevných obtiaž, ktoré sa stupňujú - sú to často krvavé, úporné hnačky, ktoré však môžu v ďalšom štádiu prejsť do zápchy, sa u pacientov objavuje zdvihnuté brucho, ktoré je bolestivé. U pacientov s týfusom môžeme tiež nájsť zväčšená pečeň a slezinu.
Črevné ťažkosti sú reakciou na prítomnosť baktérie a tiež na týfovej toxín, ktorý vytvára. Baktérie týfusu, ktoré sa dostanú do črevného traktu, prenikajú cez črevnú stenu do Payerských plátov, ktoré sú súčasťou lymfatického tkaniva črevného traktu. Črevná stena sa v 1. týždni hrubne zápalom - jedná sa o tzv dreňovú infiltráciu. 2. týždeň je potom charakterizovaný poškodením črevnej sliznice aj lymfatické tkanivá pod ňou. Môže dokonca dôjsť aj k prederaveniu čreva. Baktérie sú roznášané z čreva krvou a lymfou do celého tela.
Tak môže dôjsť k poškodeniu pečene, sleziny, a rovnako tak zápalu kostí. Týfovej toxín potom môže mať na svedomí poškodenie kože a stratu vlasov.
Hojenie črevnej sliznice začína asi 4. týždeň.
Ťažšie a atypický priebeh potom môže byť u detí, keď hrozí komplikácie v podobe zápalu mozgových blán, tehotných, kedy bez liečby hrozí potrat, a starých ľudí, ktorí ťažko znášajú vysoké horúčky a dehydratácii.
Diagnózy brušného týfusu
Diagnózu je možné určiť podľa typických príznakov. Vykonáva sa aj krvný obraz, hemokultura na salmonely, izolovanie baktérie zo stolice či žlče. Dôležitou metódou je potom prevedenie Widalovy reakcie.
Liečba brušného týfusu
Pacient trpiaci týfus je vždy izolovaný. Je nutné, aby dodržiaval pokoj na lôžku. Je nasadzovaná antibiotická liečba, musí sa dbať na doplňovanie tekutín, minerálov a ostatných živín ako vitamíny ai.
Komplikácie
Medzi vážne komplikácie, ktoré môžu sprevádzať týfus, je prederavenie čreva, čo môže viesť k zápalu pobrušnice a sepsu, ktorá môže končiť smrťou pacienta.
Salmonella typhi a jej toxín môžu tiež poškodiť kostnú dreň, srdcový sval či nervovú sústavu.
Prevencia
Najdôležitejšie v prevencii brušného týfusu je dodržiavať hygienu, najmä v rizikových oblastiach. Je nutné piť len balenú vodu a jej aj umývať ovocie a zeleninu. Nezabudnúť, že aj v kockách ľadu, môžu byť baktérie.
Ďalšou možnosťou, ako predchádzať infekcii, je očkovanie, ktoré sa odporúča cestovateľom do rizikových oblastí.
Autor: Drahomíra Holmannová