Čierna stolica

Ochorenie čriev je v súčasnej dobe veľmi diskutovaná téma. Nárast rakoviny v oblasti čriev a žalúdka neustále rastie a prevencie (nie vždy však úplne účinná) je pritom tak jednoduchá. Vyraďte zo svojho jedálnička čo najviac tučných jedál, tmavé mäso, vyprážané veci, biele pečivo, vyhýbajte sa fajčeniu, alkohol znížte na minimum a skúste aspoň raz za deň ísť na prechádzku. Podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) je pre udržanie zdravého spôsobu života okrem iného nutné ujsť 10000 krokov, avšak aj polovica je v súčasnej dobe, keď je sedavé zamestnanie časté, veľmi obtiažna.

Čierna stolica sa objavuje ako príznak pri tráviacich problémoch. Čierna stolica vzniká z tráviacej krvi, ktorá sa dostáva do GIT z vyššieho miesta než je hrubé črevo. Problém teda hľadajte od tenkého čreva vyššie. Odborným názvom sa tráviaca krv v stolici povie Meléna. Čierna stolica nie je vôbec žiadna sranda a značí krvácajúce problém v tráviacom trakte. S ohľadom na aktuálnu stravu, ak deň predtým zjete hrniec čučoriedok alebo užívate preparáty železa, čierna stolica je normálne, problém však nastáva, keď sa čierna stolica objavuje pravidelne niekoľkokrát za sebou. Ak u vás trvá čierna stolica dlhšie ako niekoľko dní (najlepšie po 3 dňoch) je potrebné okamžite vyhľadať lekára, ak sú prítomné ďalšie príznaky krvácania ako bledosť, bolesť brucha, kŕče, studený pot, malátnosť, strata vedomia je potrebné okamžite navštíviť lekára, najlepšie pohotovosť.

Choroby a stavy zažívacieho traktu, ktoré môžu spôsobiť čiernu stolicu:

  • Krvácanie z ústnej dutiny (po extrakcii zuba, uhryznutie do jazyka)
  • Krvácanie po odstránení krčných či nosných mandlí
  • Pažerákové varixy
  • Opakované vracanie a poškodenie sliznice žalúdka a pažeráka
  • Pažerákový reflux
  • Žalúdočný či dvanástnikové vredy
  • Predávkovanie sa liekmi na riedenie krvi
  • Nádorové ochorenie v akejkoľvek časti zažívacieho traktu
  • Vnútorné krvácanie po úraze

Nepodceňujte natrávenou krv v stolici, nemusíte hneď poznať, že sa jedná o nejaké závažné ochorenie, ale akonáhle spozorujete čiernu stolicu a viete, že ste nemali žiadne jedlo, ktoré by stolicu mohlo zafarbiť, je veľmi dôležité, aby ste vyhľadali lekára a bezodkladne začali liečbu.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať