Cytomegalovírusová infekcia
Príznaky
Týka sa časti tela
Tento typ infekcie väčšinou prebieha s miernymi príznakmi alebo úplne bezpríznakovo. Vážny priebeh ale môže mať u ľudí s imunodeficienciou. Zamorenosť populácia cytomegalovirom je asi 40-100%.
Pôvodca a prenos
Pôvodcom ochorenia je ľudský cytomegalovírusu, ktorý patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenos vírusu sa deje priamym kontaktom, vrátane pohlavného styku alebo rôznymi telesnými tekutinami, tj. Aj krvou. Prenáša sa tiež z matky na plod vnútromaternicový, ale aj z materského mlieka na dojčatá. Pri prvotnej infekcii cytomegalovírusom sa iba u cca 2-5% nakazených objavia príznaky. Cytomegalovírus zostáva v tele, perzistuje. Cytomegalovírusová mononukleóza - infekcia CMV sa môže u ľudí s nedostatočnou imunitou prejaviť aj ako mononukleóza sprevádzaná teplotami, zväčšením uzlín, postihnutím pečene ai. Na rozdiel od mononuklozy spôsobené EBV, CMV nevytvára povlaky na mandliach. Cytomegalovírusová infekcia môže vyústiť aj v intersticiálna pneumónia, meningoencefalitída, myokarditídu, hemolytickú anémiu ai.
Diagnóza
Laboratórne vyšetreniami môžeme vykonať priamy preukaz vírusu alebo jeho antigénu, nájsť jeho DNA alebo sérologicky potvrdiť prítomnosť protilátok proti CMV.
Liečba cytomegalovírusová infekcia
Ako u väčšiny vírusových infekcii aj infekcia CMV sa lieči hlavne symptomaticky, v nutnom prípade sa nasadzujú antivirotiká či imunoglobulíny. Očkovanie proti CMV neexistuje.
Autor: Drahomíra Holmannová