Osýpky

Osýpky (Morbilli) patrí medzi tzv detské choroby. Sú sprevádzané typickými kožnými výsevy a celkovými príznakmi.

 

Pôvodca

Pôvodcom je Morbilli vírus z čeľade paramyxoviridae, obalený RNA vírus.

Výskyt a prenos osýpok

Prenos vírusu osýpok sa deje vzduchom, kvapôčkami. Inkubačná doba do prepuknutiu choroby je 10-12 dní. Osýpky sa najčastejšie objavujú na konci zimy a v jarnom období.

Príznaky osýpok

Osýpky začínajú ako bežné vírusové ochorenie spojené s nádchou, zápalom spojiviek a kašľom. Až potom sa objavujú typické osýpkový vyrážky. Jedná sa o tzv Koplíková škvrny, čo sú červené makuly, ktoré sú v centre modrobielej vyblednuté. Tieto sa nachádzajú na vnútornej strane tvárou - na Bukan sliznicu.

Po 3 až piatich dňoch sa na koži vytvára jasné, červené makuly. Hlavne na čele, za ušami a krku. Osýpková vyrážka sa ďalej šíri na trup a končatiny. Odznieva v po niekoľkých dňoch v rovnakom slede ako sa objavila.

Po prekonaných osýpkach zostáva dlhodobá imunita. V dobe vyrážky sa môžu pridať aj hnačky, nechutenstvo a zväčšenie lymfatických uzlín. Choroba trvá 7-10 dní.

Komplikácie

Komplikácie u osýpok nie sú časté. Vyskytujú sa hlavne u detí do 5 rokov a dospelých starších 20 rokov. Jedná sa o komplikácie v podobe bakteriálnej superinfekcie, ktoré spôsobí zápal stredného ucha (otitídu), zápal prínosových dutín (sinusitída), ale postihuje aj pľúca v podobe bronchopneumónia. Výnimkou nie sú ani hnačky či zápal mozgu (encefalitída).

Diagnóza

Typické sprievodné znaky, vyšetrenie protilátok v krvi.

Liečba osýpok

Osýpky sa lieči symptomatická - zmierňujú sa príznaky. V prípade, že sú sprevádzané bakteriálnou superinfekciou, je nutné nasadiť antibiotiká.

Prevencia

Najznámejšie prevenciou proti osýpkam je očkovanie, ktoré je plošné od roku 1969. Teraz je súčasťou tzv hexavakcíny podávané dojčatám.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať