Úžeh

Úpal býva často zamieňaný za úpal a opačne. V tomto prípade však ide o prehriatie mozgu. Je následkom priameho pôsobenia slnečného žiarenia na nekrytú hlavu. Úpal sa môže prejaviť s oneskorením niekoľkých hodín.

Príčiny úpale

Pobyt na priamom slnku bez pokrývky hlavy, čo sa najčastejšie deje v lete. Neodporúča sa pobyt na slniečku medzi 11.-15. hodinou.

Priamy slnečný žiar zahrieva mozog, dochádza k prekrveniu mozgových blán, ale tiež opuchu mozgu s následkom smrti. Môže sa kombinovať s úpalom.

Príznaky úpalu

Bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, niekedy aj vedomie, závraty, nevoľnosť a zvracanie. Ďalšími príznakmi spojenými s úpalom sú slabosť, únava, môže byť aj porucha videnia. Môžu sa dostaviť aj kŕče.

Prvá pomoc pri úpale

Je nutné postihnutého presunúť zo slnečného žiarenia do tieňa a pokiaľ možno do chladnejšieho prostredia, napr vetranej miestnosti. Vhodná je pri úpale aj chladná kúpeľ alebo sprcha, je možné prikladať studené obklady na čelo a spánky. Nesmieme zabudnúť na dostatočný prísun tekutín.

Popáleniny - spáleniny kože slnkom

Často je úpal spojený aj popálením kože od slnka ako dôsledok nadmerného slnenia a nedostatočnej použitie ochrany proti slnku v podobe oblečenia alebo ochranných krémov. Spálenie kože tiež závisí na fototypu pleti.

Ľahké popálenia sa prejaví začervenaním kože a jej svrbením. Pri strednom popálenie kože zostáva začervenanú, svrbí a vytvára sa pupienky. Ťažké popálenie sprevádza silné začervenanie, tvorba pľuzgierikov, môže sa objaviť horúčka s triaškou.

Aj tu platí, že je dôležité postihnutého dostať z dosahu slnečných lúčov a postihnuté miesta chladiť.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať