Nevoľnosť
Choroby s týmto príznakom
Diagnóza
Nevoľnosť je nepríjemný pocit v žalúdku, ktorý najčastejšie vyúsťuje vo zvracanie. Ako príznak sprevádza celý rad ochorení. Najčastejšie sa ale jedná o akútnu formu spôsobenú diétnou chybou, kedy požijeme nadmerné množstvo jedla, nevhodne skombinujeme rôzne potraviny, alebo použijeme skazenú či otrávenú zložku potravy.
Príčiny nevoľnosti
- Diétna chyba
- Intoxikácia alkoholom, drogami
- Kinetóza (choroba spôsobená pohybom napríklad morská choroba pri cestovaní loďou alebo nevoľnosť pri jazde autom)
- Tehotenstvo (typická ranná nevoľnosť)
- Menštruácia
- Migréna
- Vedľajšie účinky liekov
- Psychické vplyvy (napríklad stres, úzkosť, strach, bulímia, odporný pohľad, zápach)
- Choroba (črevná chrípka, karcinóm žalúdka, meningitída, žltačka, zápal slepého čreva, zápal žlčových ciest a rad ďalších chorôb)
Zvracanie
Obranný reflex, ktorým žalúdok z tela odstraňuje nebezpečné látky. Predchádza mu nevoľnosť, znížená tepová frekvencia, znížený krvný tlak, potenie, bledosť a pocit na omdletie. Zvýšená je produkcia slín, postihnutý jedinec pociťuje závraty. Zvracanie je riadené centrom v predĺženej mieche. Zníži sa pri ňom bránica a brušné svaly a dvanástnik sa stiahnu. Súbežne prebieha otvorení kardie a pažeráka a uzatvorenie dýchacích ciest.
Liečba nevoľnosti
Obvykle stačí nasadiť diétu, vyvarovať sa dráždivým potravinám a v malých dávkach dopĺňať tekutiny. Je-li zvracanie spôsobené tehotenstvom, chemoterapiou alebo napríklad psychickým problémom, môžeme zvoliť farmaceutické riešenia a vziať si lieky proti vracaniu (antiemetiká). Ak nevoľnosť a zvracanie trvá dlhšie ako tri dni, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Hrozí riziko dehydratácie a porucha kyslosti vnútorného prostredia. Varovným signálom je tiež prímes krvi vo zvratkoch.
Autor: Simona Knotková