Vlasovec nerovnaký

Parazit vlasovec nerovnaký (Trichuris / Trichocephalus) patrí do rodu hlíst a parazituje v hrubom a slepom čreve cicavcov. Ľudia sú osídľovanie tenkohlavci ľudským (Trichuris trichiura). Ochorenie, ktoré tenkohlavci pôsobia, sa nazýva trichurióza.

Parazit a ochorenia

Vlasovec nerovnaký je cca 30-55 mm dlhý. Nemá medzihostiteľa. Vajíčka, ktorá samica nakladie, vydrží v pôde v infekčnom stave až 6 rokov. Sú odolné proti nepriazni počasia. Ničí je teplota nad 50 ᵒ C či priamy slnečný svit a vysušenie. Vývoj vajíčka prebieha aj pri teplote okolo 6 ᵒ C, keď trvá až 210 dní, zatiaľ čo pri optimálnej teplote 37 ᵒ C je vývoj 18 denný.

Tenkohlavci vajíčka sa dostávajú do tela kontaminovanou vodou a potravinami. V tenkom čreve sa rozpúšťa obal vajíčka a larvy sú uvoľňované do črevného lumen. Dospelí jedinci osídľujú hrubé črevo. Vlasovec nerovnaký so svojou tenkou prednou časťou zanorí a zafixuje v črevnej sliznici, zvyšok jeho tela vyčnieva do lumen čreva. Dospejú v priebehu cca 3 mesiacov, potom sú schopní klásť vajíčka. Vajíčka tenkohlavci odchádzajú z čreva sa stolicou.

Epidemiológia

Najviac nakazených sa nachádza v trópoch a subtrópoch. Jedná sa o oblasť Ázie a Afriky. V našich krajinách sa vyskytuje málo, najčastejšie je potom importovaná turistov zo spomínaných oblastí. Sú však známe aj ojedinelé prípady, keď nakazený nebol nikde v zahraničí.

Príznaky tenkohlavcové infekcie

Príznaky sprevádzajúce trichuriózy sú veľmi pestré. Tenkohlavcová infekcia sa nemusí prejaviť žiadnymi príznakmi, na druhú stranu môže dôjsť ik toxoalaergickým príznakom. Najčastejšie je ale miestne poškodenie sliznice spôsobené tenkohlavci. V oblasti úchytu parazita na črevnej sliznici môže dôjsť k zápalu, drobnému krvácanie z črevnej steny či vzniku vredov. Toto sa potom prejavuje tráviacimi ťažkosťami, nadúvaním, zvýšeným odhodí črevných plynov, krvavou stolicou, hnačky či zvracaním.

S trichuriózou sa spája aj celkové príznaky ako bolesti hlavy, závraty, nespavosť, podvýživa, narušenie imunitného systému.

Diagnostika

Ochorenie tenkohlavci sa určuje zo vzorky stolice. V ňom sa môžu nachádzať vylučovaná vajíčka kladená tenkohlavci. Vzácnejšie sa potom vo vzorke nájde aj dospelý jedinec.

Okrem iného sa potom môže objaviť v krvnom obraze anémia a zvýšený počet eozinofilov (druh imunitných buniek).

Liečba tenkohlvace

Našťastie je toto parazitárne ochorenie liečiteľné a vyliečiteľné. Užívajú sa lieky, ktoré sa málo absorbujú z črevného traktu, a tak v ňom zostávajú a ničí parazity. Jedná sa napríklad o mebendazol známy ako Vermox, ktorá sa užíva 3-6 dní. Väčšinou ale nedôjde k úplnému vyhubeniu tenkohlavca. Opakuje sa odber a vyšetrenie stolice a podáva sa ďalší cyklus antiparazitík.

Prevencia

Dbať na hygienu, starostlivé omývanie potravín, Pitie balené Vody.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať