Nespavosť

Nespavosť, známa tiež ako insomnia, je závažná porucha spánku. Nespavosťou trpíte vtedy, ak zaspávate dlhšie ako 30 minút, prebúdzate sa zo spánku viac než 4x za večer pri oneskorení 3 a viac minút a tiež, prebúdzate ak sa najmenej hodinu pred plánovaným prebudením.

Príčiny nespavosti sa všeobecne delia na vonkajšie a vnútorné. Medzi jednými z najčastejších vnútorných faktorov patrí opakované prerušovanie dýchania počas spánku, čo môže mať za následok veľký počet zdravotných komplikácií. K vonkajším príčinám sa radí vplyvmi okolitého prostredia (diaľnice, silné nočné osvetlenie, chrápajúci partner,...) a zlá spánková hygiena.

Spánková hygiena je pojem, ktorý nemá nič spoločné s čistotou vašej pokožky alebo vlasov. Je to súbor zásad, ktorým by sa mali riadiť ľudia, u ktorých nebol dôvod nespavosti vyriešený zistením inej choroby. Podľa pravidiel spánkovej hygieny by ste mali do postele pravidelne líhať a pravidelne z nej vstávať, vyhýbať sa spánku počas dňa. Za dňa sa na posteli nepovalujte. Používajte ju len k spánku a prípadnej sexuálnej aktivite. Neprejedajte sa pred spaním. Ak sa vám nepodarí zaspať do 30 minút, vstaňte a venujte sa nezaujímavé a monotónna prácu - tá vás rýchlejšie unaví. Pred spaním nepite nápoje obsahujúce kofeín a alkohol. Tiež sa vyhnite čiernym čajom. Pred spaním tiež nefajčite a už vôbec nie v prestávkach medzi jednotlivými spánky. Vo dňa si nájdite chvíľku na plánovanie ďalšieho dňa, aby vás tieto myšlienky nerušili večer. Je vhodné použiť diár. Skúste spať vo vetranej miestnosti
prí 17 až 20 ° C. Investujte do vašej postele, perín a vankúšov aby zabezpečili ergonometrické držanie tela.

Nespavosti nahráva premenný harmonogram zaspávanie a vstávanie, ktorý je bežný pre pracujúcich, ktorí sa striedajú na ranných, popoludňajších a večerných smenách. Tento proces môže na nejakú dobu navodiť aj presťahovaní do inej krajiny, kde je časový posun nášmu organizmu veľmi znateľný.

Pri prvom uvedomenie, že možno trpíte nespavosťou, by ste sa mali vo svojom prostredí poobzerať po faktoroch, ktoré by túto chorobu mohli spôsobovať. Najprv sa zamerajte na vaše najbližšie okolie. Máte novú posteľ, vankúš alebo pyžamo ? Nie ste na tieto materiály alergickí alebo vám nevyhovujú ? Ak je to ešte možné, vytiahnite sa skrine starú prikrývku a pokúste sa vrátiť do starých koľají. Ak problém pretrváva, pátrajte v širšom okolí. Je veľa možností : spíte v inej izbe alebo v inej časti izby, máte nové susedov alebo psa, kúpila ste si do izby novú kvetinu, máte novú prácu alebo ste obsadila iné miesto, narodilo sa vám dieťa, dostávate sa do dlhodobého stresu kvôli pracovnému vyťaženiu alebo prospechu potomka v škole apod Ak odhalíte príčinu a jej vrátenie vám navráti vytúžený spánok, máte vyhraté.

Ani neúspechom nič nekončí. Nevešajte hlavu a vyskúšajte rad voľne dostupných prípravkov v lekárňach alebo na Internete. Existujú prírodné čaju a iné spôsoby, ktoré už hocikomu pomohli zaspať. Ikdyž to môže byť často ťažké, pokúste sa udržať optimistický postoj. Líhať do postele s myšlienkou, že určite zase nezaspíte, vás udrží dlhšie hore.

Ak - že vám nespavosť začne vážnejšie zasahovať do vášho života, či už profesionálneho alebo osobného, neváhajte vyhľadať lekára. Obrňte sa trpezlivosťou. Môže sa totiž stať, že budete navštevovať jedného doktora za druhým. Avšak viac hláv viac vie, tak vám to určite vynesie nejaký výsledok. Je možné, že vás lekár pošle na špeciálne vyšetrenia priebehu spánku, aby sa zmapovali deje vo vašom tele a presnejšie určila diagnóza.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať