Zanet žalúdka

Pod pojmom gastritídy sa skrývajú stavy spojené so zápalom či dráždením výstelky / sliznice žalúdka.

Vyvolávacej príčiny zápalov žalúdka

Za zápaly žalúdka je zodpovedná rad faktorov, patrí medzi ne napr.

  • Bakteriálne a vírusové infekcie, tu hrá najvýznamnejšiu úlohu infekcie H. pylori
  • Stres, nielen psychický, ale aj v dôsledku traumy, popálenín, operačného zákroku atď.
  • Užívanie niektorých liekov, medzi ktoré patrí hlavne nesteroidné antiflogistiká, acylpyrín
  • Nadmerné pitie alkoholu či silnej kávy
  • fajčenie
  • autoimunitné choroby
  • Refluxnej choroby, zvlášť pri návrate žlče do žalúdka
  • Zle a ťažko stráviteľná strava - hlavne živočíšne tuky, horúce jedlo, použitie dráždivého korenia
  • Požitie toxických látok alebo jedovatých húb

Gastritídy sa tradične delia na akútne a chronické.

Akútny zápal žalúdka

Tento typ zápalu žalúdka vzniká náhle, bez predchádzajúcich ťažkostí, a je sprevádzaný výraznými symptómami nielen v oblasti žalúdka, ale celého tráviaceho traktu. Často prechádza v gastroenteritídu.

Príčiny

  1. infekcie:

 

  •  bakteriálne: Staphylococcus aureus, E. coli, Clostridia, Salmonella, Shigella, Campylobacter jejuni, Yersinia
  •  vírusová: Norwalk vírus, astroviry, rotavírusy
  •  parazitárne: Giardia lamblia Entamoeba histolytica

 

  1. požití nevhodných látok:

 

  •  alkohol, ťažká alebo pokazené strava, požití lúhu alebo kyseliny, nevhodných liekov

Príznaky

Medzi príznaky akútneho zápalu žalúdka patrí nechutenstvo, grganie, nevoľnosť, vracanie, pálivá bolesť v oblasti žalúdka, aktívnu činnosť čriev, zvýšená teplota až horúčka, bolesti hlavy.

Hoci sú príznaky výrazné, trvajú zväčša krátko - hodiny až niekoľko dní. Dochádza k plnému uzdraveniu.

Liečba gastritíd

Liečba gastritíd je založená na stave pacienta. Vhodný je pokoj na lôžku, pôst, podávanie čaju po lyžičkách. Nasleduje postupné zaraďovanie stravy - začína sa nemastnými kašami, duseným či vareným kuracím mäsom. Normálnu stravu je väčšinou možné nasadiť za cca týždeň. Toto závisí na pacientovu stave.

V prípade, že je to nutné, je možné tlmiť kolikovité - kŕčovité bolesti antispazmotikami, vracanie a nevoľnosť je možné potlačiť napr. Metoklopramidom, hnačka sprevádzajúce gastritídu sa mierni antidiarotiky. Ak je pacient dehydratovaný, volí sa infúzne roztoky na doplnenie tekutín - fyziologický, Ringerov ai.

Chronické zápaly žalúdka

V prípade chronických gastritíd sa jedná o dlhodobé dráždenie žalúdočnej sliznice, kedy dochádza k jej postupnej deštrukcii.

Chronické zápaly žalúdka delíme do niekoľkých skupín:

  • Difúzne antrálnej (žalúdočné vstup) gastritída - tento typ zápalu žalúdka je najčastejšie zapríčinený infekciou H. pylori.
  • Difúzne korporálny (tela žalúdka) atrofická gastritída - tieto žalúdočné zápaly sú spojené s autoimunitné reakcií. Často nie je presná príčina vzniku známa a v krvi pacienta sa vyskytujú protilátky proti bunkám žalúdočnej sliznice. Je tu nebezpečenstvo malígneho zvratu.
  • Multifokálne atrofická gastritída - tento typ gastritíd tvorí až 80% chronických zápalov žalúdka. Aj tu je vyvolávacím faktorom H. pylori. Deštruovaná, atrofická sliznica môže byť nahradená tzv. Metaplázia, teda bunkami iného charakteru, ako bola pôvodná sliznice. Jedná sa o prekancerózu, predstupeň rakovinového procesu.

Príčiny chronických gastritíd

90% chronických gastritíd ide na vrub infekciu H. pylori, táto baktéria je prispôsobená životu v nízkom pH, ktoré je v žalúdku. Ďalším faktorom podporujúcim vznik chronickej gastritídy je životný štýl - stres, alkohol, fajčenie a dlhodobé nadužívanie liekov na bolesť i. V neposlednom rade spôsobuje chronickú gastritídu aj návrat žlče z dvanástnika do žalúdka.

Príznaky

Chronická gastritída sa prejavuje miernejšie v podobe trvajúcich dyspeptickom ťažkostí. Môže sa rozvíjať aj bezpríznakovo. Prvým príznakom tam môže byť anémia z nedostatku vitamínu B12, ktorý nie je zo žalúdka, ak je deficit vnútorného faktora, absorbuje. Rizikom je rozvoj rakovinového bujnenia.

Liečba gastritíd

Liečenie chronických zápalov žalúdka začína vynechaním dráždivých faktorov - alkoholu, koreniny, fajčenie atď., Upravuje sa diétny režim. Súčasťou liečby bývajú antacidá, antagonisti H2 receptorov a inhibítory protónovej pumpy, ktoré zabraňujú tvorbe kyseliny chlorovodíkovej, alebo ju na seba viažu, aby sa zabránilo jej pôsobenie na oslabenú žalúdočnú sliznicu.
V prípade, že sa vyskytuje anémia, podáva sa vitamín B12a v neposlednom rade sa zvažuje preliečenie H. pylori v prípade, že by sa v dôsledku zápalu žalúdka mohla vyvinúť rakovina.

Diagnostika gastritíd všeobecne

Gastritídu definitívne potvrdí jedine histologický nález tj. Pri gastroskopii je odobratá vzorka sliznice.

Ďalším používaným vyšetrením je RTG žalúdka, kedy sa prehĺta kontrastná látka a sleduje sa jej pohyb.

Rýchly ureázový test potom dokáže odhaliť infekciu H. pylori, rovnako tak aj dychový test, ktorý sa vykonáva na lačno.

H. pylori je možné zistiť aj kultiváciou z odobratej vzorky tkaniva, kultiváciou zo stolice alebo prítomnosťou protilátok v krvi.

Komplikácie gastritíd

Neliečenej gastritídy môžu prejsť do žalúdočných vredov a rakovinového bujnenia.

Prevencia gastritíd

Na prvom mieste v prevencii stojí dodržiavanie životosprávy. Vyhýbať sa ťažko stráviteľným jedlám, korenenie, požívanie alkoholu, liekov, drog. Jesť pravidelne, menšie porcie.

Dôležitá je tiež psychohygiena a pravidelný pohyb ...

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať