Hiátová hernia

Ochorenie, ktoré sa týka žalúdka, najčastejšie hornej časti žalúdka zvanej kardia. Pri tomto ochorení sa časť žalúdka dostáva do neprirodzeného postavenia a spôsobuje ťažkosti ako je pálenie záhy alebo bolesť. Hiátová prietrž vzniká medzi pažerákom a žalúdkom, kde je dutina vytvorená skrz bránici, ktorá sa nazýva hiatus ezofageus. Ak je človek obézny alebo sa iným dôsledkom rozšíri otvor v bránici, môže sa časť žalúdka dostať vyššie do dutiny hrudnej.

Delenie

Paraezofageální - vyskytuje sa menej, spôsobuje krvácanie, môže vzniknúť vred až erózie, nebezpečenstvo zacviknutie. Do hrudníka sa dostáva žalúdočné klenba, prietržové vak je vytvorený. Hernia nie je vtlačená do pažeráka, ale vedľa.

Sklzné - nepravá prietrž, v tomto prípade sa dostáva kardie do hrudnej dutiny k pažeráka, vyvoláva reflux (vrátenie žalúdočnej šťavy do pažeráka).

Príznaky bránicový prietrže

Medzi hlavné príčiny hiátová hernia patrí obezita a nedostatočná fixácia spojivového tkaniva v oblasti prechodu medzi pažerákom a žalúdkom. Hiátová hernia sa objavuje skôr vo vyššom veku a môže veľmi potrápiť.

Príznaky nemusia byť u hernie vôbec jasné. Môže sa jednať o nešpecifické príznaky, ktoré nemusia vôbec viesť k diagnostike tohto ochorenia. Objavujú sa bolesti na hrudníku, tlak na srdce, anémia, ďalej to býva grganie, pálenie záhy a celkový nepríjemný pocit v oblasti žalúdka a dolnej časti pažeráka.

Diagnostika

Pri diagnostike je vždy potrebné zistiť, kedy sa bolesť a nepríjemné pocity objavujú. Vykonáva sa RTG pažeráka a žalúdka. Medzi hlavné diagnostické metódy sa radí gastroskopia, pri ktorej sa okrem iného môže zistiť, či je prítomný zápal pažeráka či vredy.

Liečba hiátové hernia

Ak vám nerobí Hiátová hernia väčšie ťažkosti, nie je potreba jej odstraňovať ani nijako liečiť. Je dobré užívať lieky na upokojenie pažeráka a žalúdočnej sliznice. Ak je nutná liečba, najúčinnejšie je v tomto prípade chirurgická liečba, kedy sa prietrž odstráni a žalúdok sa vráti do fyziologického postavenia. Podávajú sa antacidá, H2blokátory a inhibítory protónovej pumpy. Pri chirurgickom odstránení je len krátka hospitalizácia s diétou, ktorá by nemala byť nijako korenistá. Navrátenie do normálneho života je vo veľmi krátkej dobe a je potrebné v prvých dňoch sledovať krvný obraz, stolicu a farbu pokožky (kvôli krvácaniu).


Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať