Pažerák

Pažerák (esophagus) je svalová trubica, ktorá je cca 30-40 cm dlhá, ktorá je uložená v hrudníku za a vedľa priedušnice v nižších častiach. Do dutiny brušnej vstupuje otvorom v bránici - hiatus esophageus. Je tvorený z dvojitej svaloviny.

Zatiaľ čo jeho úsek bližšie k ústnej dutine je z kostrového, teda vôľou ovládaného svalstva. Jeho spodná časť je tvorená zo svalstva hladkého. Svalovina pažeráka umožňuje posun sústa po celej jeho dĺžke a dopravenie do žalúdka - umožňuje teda peristaltiku, sliznica je v pokoji zložená do pozdĺžnych rias, ktoré sa vyhladzujú pri priechode sústa.

Ďalšou dôležitou časťou pažeráka sú ezofágovej zvierača (kruhovo zosilnená svalovina) - jedná sa o horné a dolné zvierač. Horné sa otvára a relaxuje pri prehĺtaní sústa, dolná zabraňuje návratu obsahu kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka. Na rozdiel od nižších partií tráviaceho traktu pažerák vystiela vrstevnatý dlaždicový epitel.

Ochorenie pažeráka

Ochorenie pažeráka sa primárne prejavujú poruchami prehĺtania, ťaží na hrudníku, bolesťou za hrudnou kosťou atď.

Najčastejšími ťažkosťami spojenými s pažerákom je tzv. Pálenie záhy čiže pyróza. Jedná sa o príznak refluxnej choroby pažeráka, kedy dochádza k návratu kyslé tráveniny zo žalúdka späť do pažeráka, ktorý nie je proti pôsobeniu kyselín dostatočne odolný. Refluxná choroba pažeráka potom môže prejsť do ezofagitídy, čo je zápal pažeráka. Zmeny sprevádzajúce refluxná chorobu môžu spôsobiť aj Barrettov pažerák, kedy je pôvodný epitel nahradený iným, typických pre nižšie časti tráviaceho traktu. Tento stav je považovaný zo prekarcinózu, teda predstupeň rakovinového bujnenia.

Gastroenterológovia sa tiež môžu stretnúť s rakovinou pažeráka, častejšie potom s varixy pažeráka, čo je rozšírenie žilových pletenie v stene pažeráka. Nebezpečenstvom je ich ruptúra ​​a krvácanie z varixov, čo vyžaduje okamžitý zásah lekára.

S pažerákom tiež môžu byť spojené poruchy prehĺtania, poruchy motility pažeráka či poruchy v činnosti pažerákových zvieračov - obmedzená schopnosť relaxácie je súčasťou choroby zvanej achalázia ai.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať