Hypoglykémie
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Cukrovka (diabetes mellitus) je jednou z najčastejších civilizačných chorôb na svete. Cukrovka je ochorenie pankreasu, ktorá nedokáže vytvárať inzulín alebo ho normálne produkuje, ale telo nedokáže inzulín správne vstrebávať.
Rozlišujeme dva základné druhy cukrovky: Diabetes I. typu (bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, sú ničené - autoimunitná choroba) a Diabetes II. typu (znížená citlivosť tela a tkanív na inzulín). Inzulín je hormón, ktorý produkuje pankreas, hormón ktorý znižuje hladinu cukru v krvi.Normální hladina cukru v krvi (glykémie) je okolo 5 mmol / l. Pod 2,5 mmol / l sa jedná o hypoglykémiu, ktorá ohrozuje človeka na živote, naopak vyššia hladina nad 7 mmol / l môže viesť k hyperglykémii, tento stav je tiež veľmi nebezpečný.
Správnou životosprávou sa dá cukrovka oddialiť. Cukrovkou môže trpieť aj chudý človek, ale pravdepodobnejšie je, že ju dostanete, ak trpíte nadváhou a sedavým zamestnaním. Pri nedodržaní liečebného procesu sa môže cukrovka ľahko skomplikovať a hrozí zápaly, poškodenie ciev, zlé hojenie rán, strata zraku, nevoľnosť, točenie hlavy a pocity veľké smädu.
Najčastejšie prejavy cukrovky
- Smäd
- Časté a výdatné močenie
- Únava
- Bledosť
- Potenie
- Poruchy vedomia
- Nevoľnosť
- Cítime acetón z dychu (lak na nechty, sladký cukrík)
- Zápaly ústnej dutiny
Tieto príznaky rozhodne nepodceňujte, ak sa vám niektoré z nich objavujú častejšie, navštívte svojho obvodného lekára. Ten vám urobí pár testov, ktoré si tu popíšeme a zistí či trpíte Diabetom.
Diagnostika
Laboratórne vyšetrenia:
- glykémie - vyšetrenie hladiny glukózy v krvi, odoberá sa z prsta
- OGTT - orálny glukózový tolerančný test, jedná sa o vyšetrenie kedy budete piť sladký roztok počas 3 hodín a bude sa vám merať hladina cukru v krvi
- glykemický profil - jedná sa o meranie hladiny glukózy v krvi po celý deň. Väčšinou je test robený vždy pred jedlom a hodinu po ňom, potom sa večer výsledky vyhodnocujú.
- Glykovaný hemoglobín, glykovaný proteín - odoberie sa klasicky krv do skúmavky a pošle sa na rozbor do laboratória. Test určí až 120 dní staré, akú ste mali hladinu glukózy v krvi. Tento test je dobrý hlavne u tých pacientov, ktorí po celý čas nedodržujú diétu, potom na 3 dni jedia zdravé veci a myslia si, že lekár nepríde na to, ako dodržiavali diétne opatrenia.
- laboratórne vyšetrenie moču - glykozúria, ketonúrie
Liečba
I. typ DM
- dietoterapia - diéta číslo 9
- inzulinoterapie - diabetická pumpa, diabetickej pero, striekačka (inzulinkou)
- transplantácia pankreasu
- primeraná svalová činnosť, správna životospráva
- selfmonitoring (pravidelná návšteva diabetológa a každodenné samomeraní hladiny glukózy)
II. typ DM
- redukcia hmotnosti
- dietoterapia
- antidiabetiká (Dirastan, Glurenorm, Minidiap ...)
- primeraná svalová činnosť, správna životospráva
Prvá pomoc
Prvá pomoc u hypoglykémia - postihnutý sa bude cítiť unavený, zmätený, nebude reagovať, ďalej bude mať búšenie srdca, tras, nepokoj a pocit úzkosti. Človek môže vyzerať ako opitý, pretože väčšinou stráca rovnováhu. Diabetik má pri sebe preukaz diabetika a nejakú sladkosť. Tú si vezme sám alebo mu ju okamžite dajte. Ak sa do pár minút neobjaví zlepšenie stavu, volajte ZZS. Použite akékoľvek sladké, čo máte k dispozícii (bicykle, sladká limonáda, čokoláda, hroznový cukor a ďalšie sladké potraviny).
Hypoglykémia najviac ohrozuje pacienta na živote v prípade, že nie je včas podaná sladká potravina. Človek sa môže dostať do hypoglykemického šoku a následne upadnúť do kómy, z ktorého sa už nemusí prebudiť alebo môže mať trvalé následky. Myslite na to v prítomnosti diabetika a doprajte mu pri ťažkostiach sladkú potravinu. Ovšem všetko s mierou, nie že sníva pacient celú tabuľku čokolády a vypije liter sladké malinovky. Musíte dávať pozor, aby nebol nárast veľký a nenastala by iná komplikácie napríklad v podobe hyperglykémia.
Autor: Lucie Kliková DiS.