Kŕčové žily
Latinsky: Varixy
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Kŕčové žily (varixy) sú jedným z najčastejších ochorení žíl dolných končatín. Najohrozenejšou skupinou sú ženy nad 50 rokov, ktoré majú za sebou dva a viac pôrodov, pracujú v stoji a majú v rodine niekoho s týmto ochorením.
Krv v nohách nám koluje v dvoch žilových systémoch. Hĺbkový, ktorý prechádza cez svaly a práve ich pohyby je až 90% krvi pumpováno späť k srdcu. Tým druhým je povrchné, na ktorý si siahnuť môžeme, pretože prechádza priamo pod kožou. A práve povrchový systém je postihovaný kŕčovými žilami.
Dôvody vzniku ochorenia
Hlavným dôvodom vzniku tohto ochorenia je zvýšený žilový tlak. Ten spôsobuje roztiahnutie ciev. Za normálnych podmienok by vracaní krvi späť dole zabraňovali chlopne, tie sú však vplyvom rozšírenia (alebo geneticky zlým vývojom a infekčnou chorobou) neúčinné a krv nemôže dostatočne odtekať. Dochádza k hromadeniu krvi v žile, ktorej stena tento tlak dlho nevydrží a dôjde k vydutiu.
Ďalší varianta môže byť priamo dedičná slabosť žilovej steny, ktorá v dôsledku spôsobí to isté. Typickým príznakom je bolesť nôh, niekedy aj kŕče. Prichádza pocit ťažkých nôh, ktoré sa skoro unaví. Samotné kŕčové žily sú väčšinou jasne viditeľné fialové až modré útvary tesne pod kožou.
Ak len cítite náznak tejto choroby, vyskúšajte bandáže alebo špeciálne pančuchy na kŕčové žily. Snažte sa nohám odpočinúť, akonáhle to bude možné. Pri relaxácii je dávajte vyššie než telo a obkládejte studenými obkladmi.
Pri zvýšených ťažkostiach alebo podozreniu na už uskutočnený stav sa obráťte na lekára. Ten posúdi stav a prekonzultuje s vami liečebné postupy. Výber vhodnej liečby môže obnášať nejedno vyšetrenie. Predovšetkým buďte k lekárovi úprimní. Môže vám odporučiť kompresné obväzy podporované lieky, ak váš stav nie je ovplyvnený inou chorobou. Ak máte nadváhu, nečakajte, že vám lekár schváli vaše kilá navyše. Rovnako je to s pitím alkoholu a nesprávnou životosprávou. Snažte sa pre seba urobiť maximum a operáciu ako riešenie nechávajte až na poslednom mieste.
Autor: Lenka Klabochová