Periférny nervový systém
Anatómia
PNS je súčasťou nervového systému, tvoriace nervy a neuróny, ktoré sa nachádzajú mimo CNS (mozog a miechu). Periférne nervy spájajú CNS s receptormi as výkonnými orgánmi. V periférnom nervu môže byť až niekoľko tisíc nervových vlákien, vzájomne spojených väzivom.
PNS sa delia podľa miesta odstupu z CNS a typu vlákien:
Mozgovomiešnej - nervy vedú cit a bolesť (senzitívne) alebo zabezpečujú pohyb (motorické). Mozgovomiešnej nervy sa delí na miechové a hlavové.
Hlavové nervy
- čuchové nervy
- zrakový nerv
- okohybné nerv
- okohybné nerv
- okohybné nerv
- trojklaný nerv
- lícne nervy
- sluchověrovnovážný nerv
- jazykohltanový nerv
- blúdivý nerv
- prídavný nerv
- podjazykový nerv
Miechové nervy
31 párov nervov, ktoré odstupujú z chrbtice. Každý má dva korene, jeden je na pohyb, druhý na cit a bolesť. 8 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových, 5 krížových a 1 kostrčovej. Hrudný vedú mezižebřím, pod úrovňou L1, čo je zhruba okolo obličiek, miecha ako taká sa končí a je tu už len konský chvost (cauda eqiuna), ktorý tvorený miechovými nervy. Preto sa v tejto oblasti odoberá cerebrospinálny mok z chrbticového kanála - lumbálnej punkcie.
Vegetatívny - čiže autonómne nervy sa rozdeľujú na sympatické a parasympatickej, nemôžeme ich ovládať vôľou. Nachádza sa v hladkej svalovine všetkých orgánov a srdcovej svalovine.
- Sympatické nervy - vystupujú z miechy krčnej, hrudnej a bedrovej. Sympaticus zrýchľuje srdcovú činnosť a jeho mediátorom (prenášačom) je noradrenalín a adrenalín.
- Parasympatickej nervy - vystupujú z hlavy a krížovej miechy. Parasympaticus spomaľuje srdcovú činnosť a jeho mediátorom je acetylcholín
Tieto nervy na seba navzájom pôsobia ako antagonisti (protichodné).
Periférny nervový systém je veľmi dôležitý pre prenos informácií z mozgu do jednotlivých tkanív. Ak je niekde okruh prerušený dochádza k ochrnutiu alebo poruche danej oblasti. Ak sú nervové dráhy len pomliaždené dá sa ich zachrániť. V prípade úplného prerušenia je šanca na úplné uzdravenie mizivá.
Autor: Lucie Kliková