Nervová sústava
V tomto článku sa pozrieme na všeobecné informácie - čo to nervová sústava vlastne je, k čomu slúži, aké sú jej základné jednotky a čím sa šíria informácie do celého tela.
Nervová sústava je veľmi dôležitá pre šírenie informácií po celom tele. Zachytáva podnety od orgánov a buniek, dopravuje ich do mozgu, kde je vyhodnotí a potom pošle adekvátnu odpoveď.
Nervová sústava sa delí na centrálnej NS a periférne NS. CNS zahŕňa mozog a miechu, PNS sú všetky ostatné časti nervovej sústavy.
Neurón
Základné stavebné a funkčné jednotkou NS je neurón. Ich výživu a podporu NS zaisťujú bunky gliové. Neurón je tvorený telom (soma) a výbežky - dendrity a neurity (axon). Dendrity vedú informáciu do bunky, axon odstupuje od tela bunky a vedie informáciu v podobe vzruchov od nervové bunky. Axóny sú obalené myelínovú pošvou, obal je dôležitý pre vedenie vzruchov a ochrán axónu.
Synapsie
Synapsií sa označuje miesto, kde sa spájajú dve bunky, z ktorej je aspoň jedna nervová. Synapsie umožňuje prenos nervových vzruchov z jednej bunky na druhú. Jedna časť synapsie je konečná časť axónu jednej bunky a druhá je bunková membrána tela nervovej bunky, dendritov, axónu iné nervové bunky. Prenos môže byť vedený buď chemicky alebo elektricky (u človeka málo rozšírený, videné skôr u rýb a nižších živočíchov). Synapsie sa môže dotýkať u oboch buniek ako len axóny, tak axóny a dendrity a alebo len dendrity.
Vzruch
Funkčným prejavom neurónov je vzruch, ktorý vzniká zmenou membránového potenciálu v počiatočnom úseku axónu. Tento vzruch vzniká na iónové podstate. Zmena rozloženia iónov buď otvára a alebo zatvára iónové kanáliky a tým sa informácie prenáša. Je potrebná draselný a sodíkový ión. Rýchlosť prenosu je závislá na hrúbke (stavbe) nervového vlákna. V konečnom vetvenia nervové bunky sa axon rozširuje a vytvára presynaptické útvar, kde sú uložené vačky s mediátorom. Mediátory môžu aktivovať alebo tlmiť nervové bunky. V CNS sú hlavným excitačním mediátorom kyselina glutámová a aspartová. Inhibičným mediátorom je kyselina y-aminomaslová (GABA) a v mieche glycín. Činnosť nervových buniek môžeme upraviť lieky.
Reflex + reflexná dráha
Reflex je základná funkčná jednotka nervovej sústavy. Jedná sa o odpoveď organizmu na podráždenie. Reflexné dráha sa delí na 5 základných častí:
Receptor - dostredivá (aferentné, centripetálny) dráha - centrum (mozog, miecha) - odstredivá (eferentných, odstredivým) dráha - výkonný orgán, efektor.
Delenie reflexov
Podľa receptorov:
- exteroreceptivní - reagujú na zmeny vonkajšieho prostredia (koža, zrak, sluch, čuch a chuť)
- interoreceptivní - reagujú na chemické a fyzikálne zmeny vonkajšieho prostredia (chemoreceptory, termoreceptory, baroreceptorov)
- proprioreceptivní - sprostredkovávajú informácie z kostrových svalov a kĺbov (Golgiho šľachové telieska, svalová vretienka)
Podľa centra:
- mozgovej
- miechové
Podľa efektor:
- somatické - efektory je priečne pruhovaná svalovina
- vegetatívny - efektory je hladká svalovina, myokard a žľazy
Podľa podmienok vypracovaného reflexu:
- vrodené
- získané
Receptory
Receptory (senzory, senzory) reagujú na zmeny vonkajšieho či vnútorného prostredia a prevádzajú podnety na informácie. Receptory sú súbory buniek, ktoré sú extrémne citlivé (adekvátne) na určité typy podnetov na niektoré už menej (neadekvátny). Niektoré ich činnosti si vôbec neuvedomujeme, iné však áno, napríklad zrak či chuť.
Delenie receptov:
- mechanoreceptory - zaznamenávajú zmeny tlaku, napätia a natiahnutie
- chemoreceptory - registrujú zmeny chemického rozloženie kyslíka, pH a oxidu uhličitého v tele a reagujú na zmeny chemických látok vo vonkajšom prostredí
- termoreceptory - prijímajú tepelnej podnety
- radioreceptory - reagujú na svetelné podnety a elektromagnetické vlny. Sú umiestnené v sietnici oka.
- Nocireceptory - reagujú na bolesť
Efektory
Efektory sú výkonné funkcie centrálneho nervového systému a reagujú na informácie vyslaných z mozgu alebo miechy a túto informáciu potom dopravia na dané miesto, kde je orgán vykoná.
Delenie:
- funkcia somatické - riadi činnosť kostrového svalstva, môžeme ich ovládať
- funkcia vegetatívny - regulujú činnosť hladkej svaloviny a srdcového svalu, nemôžeme ich ovládať.
Zaujímavosť na záver - nervové impulzy sa šíri do mozgu az mozgu rýchlosťou až 270km / h.
Autor: Lucie Kliková