Pomliaždeniny

Týka sa časti tela

Pomliaždenina je v zásade podpovrchovej (nie vnútorné) zranenia spôsobené prudkým nárazom na tvrdé teleso. Vo väčšine prípadov sa jedná o pád alebo náraz do nábytku. Miesto na poškodenom tkanive je na pohmat bolestivé a môže natiecť krvou s vodou. Po niekoľkých hodinách sa často vyduje, sčervenie a na dotyk môže pôsobiť teplejšie.

Niektoré silnejšie údery alebo rany môžu spôsobiť vážnejšie vnútorné zranenia, ktoré sa na povrchu môže javiť ako pomliaždenina. Rizikovou skupinou sú seniori, pretože ich telo je menej odolnejšie aj voči slabším úderom. Ďalšou skupinou s počtami pomliaždenín sú športovci a najmä tí, ktorí sa venujú kontaktným športom. Pomliaždeniny si privodíte tiež pri športoch, pri ktorých dosahujete väčšej rýchlosti (lyžovanie, kolieskové korčule, skateboard,...).

Pomliaždená tkanivo sa spravidla do niekoľkých dní až týždňa sama zregeneruje, môžete jej však sami pomoct voľne dostupnými prostriedkami. Vhodné sú masti, pretože sa na pokožke dlhšie udrží, ale môžete použiť aj obväzy, ak je pomliaždenina na stehne alebo bokoch. Z produktov vyberajte tie, ktoré obsahujú harmanček alebo aloe vera. Podpovrchovej hojenia tiež urýchli arniková masť alebo iné výťažky z byliniek, ktoré vám odporučí lekárnik.

Pomliaždeniny nie sú ochorenia. Preto sa im dá za istých okolností vyhnúť. Nie je dôvod vyhýbať sa kontaktným športom, ale je naporúdzi sa chrániť ochrannými pomôckami a predovšetkým vhodnú protišmykovou podrážkou. Buďte opatrní najmä v zimných mesiacoch a vyhýbajte sa namrznutými úsekom.

Autor: Lenka Klabochová