Svaly
Anatómia
Súvisiace choroby
Príznaky
Sval je zjednodušene povedané orgán, ktorý svojou funkciou uskutočňuje pohyb tela alebo jeho časti. Je tvorený svalovým tkanivom, ktorá je za vhodných podmienok schopná enormného stiahnutie a roztiahnutie. Svalstvo kostrového druhu je upnuté ku kosti pomocou šliach. Zmenou svojej dĺžky sval pritláča alebo odtláča kosť.
Aby svaly správne pracovali, musíme im dodávať patričnú energiu. Práve svaly sú jedným z najväčších spotrebiteľov našej energie. Ale potrebujú tiež množstvo minerálov a vody. Ak telu nedávame dostatočné množstvo z potrebných látok, prejaví sa to na našom výkone.
Svaly patrí do našej pohybovej sústavy a rovnako ako kosti alebo kĺby môžu trpieť mnohými chorobami. Je nutné o naše svaly starať, aj keď nie sme vrcholoví športovci. Aj pri relaxačným športe je veľmi nutné rozcvičenie. Svaly pracujú najefektívnejšie, keď sú prekrvené. Pretiahnutie by malo zabrať aspoň 5 minút.
Spomínané choroby svalov sú často spôsobené poranením. Pri poranení môže dôjsť k lokálnemu úderu do svalu. Miesto sa zväčší, začervená a je na dotyk teplejšie, pretože sa v ňom nahromadila krv alebo voda. Takéto zranenie z pravidla odznie samo. Môžeme mu pomôcť masťami na regeneráciu svalov. Často majú výťažok z prírodných látok, ktoré poranenia upokojí a umožní efektívnejšiu regeneráciu.
O poznanie horšie je natiahnutie väzu. Stáva sa tak prepínaním alebo nevhodným krokom alebo pošmyknutím. Často sa tak stáva pri nedostatočnom alebo žiadnom pretiahnutie svalu. Svalové vlákna sa natiahla do takej miery, že nie sú schopné sa vrátiť do pôvodnej pozície. Tu je dosť vhodné navštíviť lekára.
Pravdepodobne najzávažnejším typom zranenia je natrhnutie (ešte horšie je úplné pretrhnutie) svalu alebo úponové časti. Môže byť spôsobené přepjetím nerozcvičeného svalu alebo mechanickým zranením (autonehoda atď). Návšteva lekára je nutná. Svalové vlákna sú přetrhána.Sval je na dlhšiu dobu neschopný vykonávať svoju funkciu a vzrastá riziko infekcie.
Na svalovicu je vhodné mať pri ruke masť alebo gél s upokojujúcimi (často tiež chladiacimi) účinky. Naopak či sa venujete vonkajším športom, nie je na škodu vyzbrojiť sa zahrievacími gély. Relaxačné mlieka, oleje a krém vás aj vaše svaly príjemne naladí v spojení s masážou.
Autor: Lenka Klabochová