Stuhnutie šije
Choroby s týmto príznakom
Stačí, že sa zle vyspíte a ráno sa zobudíte s bolesťou, ktorá vám zničí celý deň. Pri každom pootočení hlavou sa musíte premáhať, horšie sa vám sústredí a ste oveľa podrážděnější než inokedy. Za tieto mrzutosti môžu pritom často len banality - zlá poloha pri spaní, prievan, strnulé sedenie v predklone pri kancelárskej práci, nesprávne cvičenie. Netrpte zbytočne a bojujte so stuhnutým krkom.
Príčiny stuhnuté šije
Najčastejšie vznikajú bolesti šije napríklad pri dlhom sedení pri počítači, pri stereotypné manuálnej práci a tiež pri riadení auta. Častou príčinou bolestí šije a ramien tiež býva nosenie ťažkých tašiek zavesených na ramene. Stuhnutý sval si môžete nahmatať ako hrču. Môže byť naľavo aj napravo od chrbtice rovnako veľká, zvyčajne však býva väčší na tej strane, ktorá sa viac zaťažuje. Príčinou však nemusí byť stereotypné zaťaženie ramien a šije. Svalové napätie v šiji a v ramenách býva veľmi často fyziologickým prejavom psychického alebo emocionálneho stresu. V každom prípade je dôležité čo najskôr odhaliť príčinu problémov a riešiť ich. V opačnom prípade sa budú ťažkosti stupňovať.
Masáže a cviky šije
Stuhnuté svalstvo šije sa dá výborne stimulovať masážami. Niektoré z nich zvládnete aj doma, ale ideálne je, ak to necháte na priateľku, aby ste mali krk aj ramená počas masírovania uvoľnené.
Keď už sa ale rozhodnete pomôcť si sám, postupujte hlavne opatrne. Nesprávne pohyby pri masáži by problém ešte viac zhoršili, preto keď sa rozhodnete premasírovať svaly kefou, postupujte vždy v smere nahor a nie naopak. Výborné je, ak máte doma masážnu sprchovú hlavicu. Striedavý prúd teplej a studenej vody na bolestivý krk zaberá tiež. Keď skončíte, schlaďte svalstvo mentolovou gélom.
Po takejto vzpruží začnite s pomalým rozhýbavaním krku. Pri prvom cviku zostaňte v sede a vypnite hlavu aj krk, ako len najviac viete. Ramená spustite k telu a mierne ich tlačte smerom dozadu. Teraz sa snažte vytiahnuť šiju smerom nahor, tak, aby boli krčné svaly napäté. V duchu počítajte do troch a krk uvoľnite. Potom cvičenie znovu opakujte, vždy v trojsekundovú intervale. Pokračujte, kým nepocítite ustávání stuhnutosti.
Teraz s hlavou nehýbte a zapojte do pohybu ruky. Natiahnite ich a otáčajte ramenami, najprv pravým, potom ľavým. Tu je dôležité, aby bol pohyb paží skutočne dôkladný. Mali by ste ho cítiť až v končekoch prstov.
Pri ďalšom cviku zakloňte hlavu, potom jej začnite popisovať krúživé pohyby sprava doľava a zas späť. Po niekoľkých opakovaniach vypnite krk a otáčajte hlavou smerom k jednému, neskôr k druhému ramenu. Pohyby by mali byť plynulé, nie trhané a ak vás krk stále bolí, nič nerobte nasilu.
Autor: Lenka Klabochová