Meningokoková meningitída
Ďalšie názvy: meningitída, zápal mozgových blán, zápal mozgových obalov, meningitída typu A, meningitída typu C, meningitída A, meningitída C
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Veľmi ťažké ochorenie, ktoré je vážne a môže spôsobiť smrť v priebehu niekoľkých hodín od začiatku ochorenia. Meningokoky je baktéria, ktorá prirodzene žije u mnohých miliónov ľudí, prevažne v krku, kde nepôsobí žiadne ťažkosti. V populácii na celom svete sa odhaduje až 10% nosičov meningokokov.
Väčšina postihnutých meningokokovú infekcií prerobí predtým nejaký akútny zápal, ktorý potom meningokoka naštartuje, avšak aká je pravá príčina vzniku meningokokovej infekcie, nie je známe.
Pôvodca ochorenia
Meningokoková meningitída je veľmi vážne ochorenie, ktoré u detí a dorastu spôsobuje celkovú sepsu organizmu a následné veľmi vážne komplikácie. U nás máme možnosť očkovania, proti piatim druhom meningokokov. Meningokoky A, B, C, W135 a Y, meningokoky má však oveľa viac druhov, niektoré nie sú teraz možné určiť a sú nazývané polyaglutinabilní, 80% nákaz však vzniká vyššie spomínanými typy na ktoré máme očkovanie.
Spôsob nákazy
Medzi najviac ohrozené patria malé deti medzi 2 - 6 rokmi. Kedy môže byť nákaza spôsobená ako kvapôčkovým prenosom, tak od nosiča, ktorý nemusí mať žiadne príznaky choroby. U meningitídy sa počet úmrtí pohybuje okolo 5%, toto číslo rastie v závislosti od komplikovanosti ochorenia.
Príznaky meningokokovej meningitídy
Meningokoková meningitída je veľmi ťažko diagnostikovateľná a býva veľmi často podceňovaná. Infekcia vzniká náhle a prudko z plného zdravia, kedy sa môžu objaviť bolesti hlavy, malátnosť, nepokoj, pálenie nosohltanu a ďalšie príznaky nasvedčujúce skôr chrípkovému ochorenia. U detí zvýšená teplota, spavosť alebo zvýšená aktivita a nepokoj, objavujú sa modré škvrnky zvanej petechie po celom tele, najčastejšie v oblasti brucha. Po niekoľkých hodinách choroba udrie naplno a chorý stráca vedomie, objavuje sa cyanóza (modré neprekrvenie končekmi prstov, úst, uší a nosa). Meningokoková meningitída vyzerá ako veľmi vážne ochorenie, avšak je z infekcií, ktoré vznikajú vďaka meningokokom najlepšie liečiteľná a má tiež najmenší počet úmrtí.
Diagnostika a liečba
Postihnutie väčšinou volajú záchrannú službu až keď je meningitída rozbehnutá a je prítomná strata vedomia. Pri odbere krvi sa zistí zvýšené parametre pre infekcie a pri odbere mozgovomiechového moku je opäť zistené infekčné ložisko. Pri liečbe antibiotikami je potrebné vykultivovať zdroj nákazy a podať správna antibiotiká. Našťastie meningokoky veľmi dobre reaguje na liečbu antibiotikami, a tak je liečba jednoduchšie. Kľudový režim minimálne 14 dní a úplné vyliečenie je veľmi časté.
Prevencia
Preventívne opatrenia proti meningokokovej meningitíde je veľmi jednoduché, nechať očkovať svoje deti špeciálny očkovacou látkou navrhnutú na vyššie zmienené najčastejšie druhy infekcie. Univerzálne očkovacia látka však neexistuje a niektoré meningokoky stále nepoznáme. Očkovanie proti meningokokom B sa vykonáva samostatne.
Autor: Lucie Kliková DiS.