Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je v našich podmienkach značným rizikom. Prenášačom vírusu spôsobujúcim kliešťovú encefalitídu je kliešť Ixodes ricinus.

Kliešť a jeho vývoj

Kliešte, než sa z nich stanú dospelí jedinci, vystriedajú tri hostiteľa. Celý proces trvá približne 1-4 roky. Aj nedospelé jedince sa živia krvou a môžu byť nositeľmi vírusu kliešťovej encefalitídy. Larva cca 0,8 mm sa prisáva na hostiteľa, potom odpadá a mení sa v nymfu cca 1,2-1,5 cm. Po nasatí a odpadnutí sa nymfa premení v dospelé jedince.

Najväčší výskyt nakazených kliešťov sa udáva v oblastiach južných Čiech, podhorí Šumavy, na Plzeňsku, Podyjí ai.

Pôvodca

Vírus spôsobujúci kliešťovú encefalitídu patrí do rodu flavivírusmi, rovnako ako napr žltá zimnica, japonská encefalitídy. Veľká časť flavivírusmi patrí medzi arboviry, čo sú také vírusy, ktoré sú prenášané kliešťami a komármi, teda článkonožcami.

Prenos vírusu

Vírus kliešťovej encefalitídy je prenesený uhryznutím kliešťom, je ale možné nakaziť sa neupraveným mliekom od nakazených zvierat.

Vírus prežíva v teplokrvných zvieratách, najčastejšie hlodavcoch, ktorí sú jeho rezervoárom.

Po prenose vírusu do miesta uhryznutie sa tento rýchlo dostáva do vnútra buniek v okolí rany, do lymfatických uzlín, kde dochádza k rozmnoženiu, a odtiaľ sa potom dostáva do iných orgánov, najčastejšie potom mozgu.

Príznaky nákazy kliešťovou encefalitídou

Inkubačná doba nákazy je 7-14 dní, môže byť aj dlhšia.

Choroba má dvojfázový priebeh, v prvej fáze sa objavujú chrípkové príznaky - bolesti hlavy, únava, bolesti kĺbov, horúčky, hnačky, nevoľnosť, ale i napríklad kašeľ, bolesť v krku. Choroba môže bez ďalšieho pokračovania sama odznieť ..., ale môže tiež okamžite alebo po bezpríznakovom období prejsť do druhej fázy, niekedy dokonca prvá fáza chýba úplne. Tá je charakterizovaná krutými bolesťami hlavy s horúčkami. Pridáva sa svetloplachosť, vracanie, nevoľnosť. Dochádza k stuhnutiu šije, svalovú triašku, obrnám, závratom, poruchám spánku, pamäti, dezorientáciu.

Po prekonanej kliešťovej encefalitíde môžu zostať trvalé následky, môže aj skončiť smrťou. Trvalé následky sú vo forme obrny horných končatín, bolestí hlavy, porúch koncentrácie, zmien nálad atď

Vyšetrenie

  • Odbery krvi na protilátky proti kliešťovej encefalitíde, tie však ešte nemusí byť vytvorené, alebo naopak, môžu byť prítomné, aj keď človek chorý nie je, napríklad po očkovaní.
  • Krvný rozbor - zvýšené množstvo bielych krviniek, CRP
  • Odber mozgovomiechového moku lumbálnej punkciou, v ktorom sa objavujú biele krvinky, väčšie množstvo bielkovín.
  • Vyšetrenie očného pozadia, ktoré dáva obraz o vnútrolebkovom tlaku.

Liečba kliešťovej encefalitídy

Ako všetky vírusové ochorenia sa liečia hlavne symptomaticky za hospitalizácie. Je nutné dodržiavať absolútny pokoj. Dbá sa na zbavenie pacienta krutých bolestí hlavy a horúčok. Ak pacient vracia, je dôležité ho dostatočne hydratovať a doplniť stratené minerály.

Prevencia kliešťovej encefalitídy

Najvýznamnejšou prevenciou je očkovanie, ktoré sa podáva v troch dávkach, musia sa preočkovávať za 3 roky jednou dávkou.

Repelenty a vhodné oblečenie sú možnosťou, ako sa chrániť pred prisatím kliešťa. Do prírody si obliekame dlhé nohavice, ktoré dávame do ponožiek, pevné topánky, to preto, aby sa kliešť nedostalo na pokožku nôh a zachytilo sa na nej. Samotnú koži potom môžeme potrieť repelentom, ktorý kliešť odpudí.

Je nutné mať na pamäti, že proti kliešťom je dobré chrániť aj naše miláčikov, ktorí potom môžu kliešť priniesť do našich domovov.

Ak máme kliešť prisaté, je dôležité s ním opatrne manipulovať. Je dôležité z rany odstrániť hlavičku. Veľakrát je lepšie vyhľadať lekára, než sa pokúšať kliešť odstrániť sám.


Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať