Steatóza pečene

Latinsky: Steatosis hepatis

Ďalšie názvy: tukovatenie pečene, stučnená pečeň, tučná pečeň, pečeňová steatóza

Príznaky

bolesť pod pravým rebrom pocit ťažkosti žltá koža

Týka sa časti tela

Diagnóza

Ochorenie pečene, pri ktorom vznikajú nefyziologické pečeňové pochody a v pečeni sa hromadia tuky v podobe kvapôčok. Ide o metabolickú poruchu pečene, ktorá môže vznikať pri užívaní alkoholu, v tehotenstve, ale aj bez zjavných príčin.

Je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré sprevádza bolesť pod pravým rebrom, žltačka a nechutenstvo. Ľudia, ktorí trpia steatózou najprv vôbec nepociťujú žiadne príznaky, až keď je choroba ,, rozbehnutá ", môžete pozorovať vyššie spomínané príznaky.

Príznaky stearózy pečene

Steatóza postihuje predovšetkým dospelých ľudí stredného veku, avšak nemôžete si byť istí v žiadnej veku. Medzi najčastejšie príčiny sa radí alkoholizmus, obezita, nadmerný príjem tukov (lipidov), cukrovka (diabetes mellitus), malabsorbční syndróm (porucha vstrebávania živín), zvýšený cholesterol, lieky alebo doteraz nezistené dôvody.

Príznaky sú teda v prvých mesiacoch nezistiteľné, občas vás môže pobolievať rebrami vpravo, ale celkové príznaky sa prejavia až pri dlhšom ochorení. Diagnostika býva náhodná, väčšinou sa jedná o predoperačné vyšetrenie alebo preventívne prehliadky, kedy je vám odoberaná krv alebo príznaky súvisia so zväčšujúcimi sa pečeňou, ktoré nadobúdajú ako na objeme, tak na hmotnosti. Pri zväčšených pečeni chorý pociťuje malátnosť, bolesť, striedanie hnačky a zápchy, pocit plnosti, únavu a zníženie výkonu. Pri ťažších prípadov sa objavuje aj vracanie, žltačka alebo porucha vedomia.

Liečba a komplikácie

Liečba sa odvíja od toho, prečo vznikla steatóza práve u vás. Ak je príčina alkoholizmus je bezodkladne nutné abstinovať a dodržiavať dietetická opatrenia. Pri obezite samozrejme znížite váhu. V niektorých prípadoch vám môže byť odporučené užívanie hepatoprotetik.

Ak s diagnostikovanou steatózou nebudete nič robiť, môže dôjsť až k cirhóze pečene, jedná sa o nevratné poškodenie tkaniva pečene a je nutná transplantácia. Ďalšou komplikáciou je zápal pečeňového tkaniva, ktorý sa preukáže laboratórnymi výsledkami.

Prevencia

Jedinou účinnou prevenciou, ako sa tejto chorobe vyhnúť je nekonzumovať vysoké množstvo alkoholu, tukov a zmeniť životosprávu. Ak sa vo vašej rodine steatóza objavila určite tieto rady zvážte.

Autor: Lucie Kliková, DiS

 

Mohlo by vás tiež zaujímať