Vyvrtnutie, podvrtnutie kolena

Úrazy kolenného kĺbu sú druhým najčastejším úrazom pri športe. Kolenný kĺb je spoločne s členkovom kĺbom najviac zaťažovaným kĺbom v ľudskom tele. Nerovnosti terénu a rôzne vývojové chyby vedú k preťažovaniu a potom rôznym úrazom kolena.

Príčiny poškodenia kolenného kĺbu

Jedná sa o preťažovanie, obezitu, nerovnosť povrchu, zle zvolená obuv, vývojové chyby alebo ochorenia kostí.

Najčastejšie poškodenie kolenného kĺbu sú:

  • poškodenie chrupaviek,
  • vyvrtnutia,
  • podvrtnutie,
  • natiahnutie väzov,
  • zlomenina.

Príznaky vyvrtnutia kolena

Všetky tieto poškodenia majú spoločné prejavy, sú to bolesť, opuch, zhoršená chôdza a zvýšená lokálna teplota. Diagnostika je vo všetkých prípadoch jasná, lekár si koleno prehliadne a zhodnotí jeho vzhľad. Ďalej budete poslaní na RTG na vyšetrenie, či nie sú poškodené aj okolité kosti, ďalej na ultrazvuk, magnetickou rezonanciu a v prípade nahromadenia tekutín v kolennom kĺbe je nutná artroskopia a odsatie tekutiny, ktorá sa môže znovu objaviť.

Liečba závisí na stupni poškodenia, ale je dôležité koleno znehybnieť a podávať analgetiká pre zmiernenie bolesti. Pri komplikáciách je nutná operácia, kedy sa pretrhnuté väzy šijú späť. Tu je nutná rehabilitácia a niekoľko týždňov kľudový režim.

Rehabilitácia

V prvých dňoch je veľmi dôležité nechať nohu v pokoji. Po niekoľkých dňoch začína rehabilitácia s vyškoleným fyzioterapeutom, ktorý vám ukáže ako máte s kolenom sám cvičiť. Je veľmi dôležité, aby ste v prvých dňoch a týždňoch koleno nepreťažoval. Pri komplikovanejších poškodení počítajte s tým, že budete mať niekoľko mesiacov barle a vaše hybnosť bude značne obmedzená.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať