Zápal pľúc
Latinsky: pneumonia
Ďalšie názvy: pneumónia, bronchopneumónia, komunitná pneumónia, nozokomiálna pneumónia, aspiračná pneumónia, inhalačná pneumónia
Choroby s týmto príznakom
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Zápal pľúc (pneumónia) je infekčné ochorenie postihujúce tkanivo pľúc, sprevádzané prítomnosťou tekutín v pľúcnych mechúrikov - alveol (tam prebieha výmena vzduchu medzi ovzduším a krvou a za normálnych okolností sú naplnené vzduchom).
Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu. Všetky bunky v tele potrebujú pre svoj život kyslík. Pri každom nádychu vstupuje vzduch obsahujúci 21% kyslíka cez nos alebo cez ústa do dýchacích ciest. Postupne prechádza hrtanom, priedušnicou a prieduškami do pľúc. Cestou sa očisťuje a ohrieva. V pľúcach nastáva výmena dýchacích plynov (kyslíka a oxidu uhličitého), čo umožňuje prívod kyslíka k bunkám.
Vždy je prítomná infekcia, to znamená, že nie je možné zápal pľúc dostať len z prechladnutia. Infekcia je najprv v horných dýchacích cestách. Ak postupuje ktorej, tak sa prejaví ako zápal priedušiek. Za určitých okolností infekcie postúpi ešte nižšie, usadia sa v pľúcach a spôsobí zápal pľúc. Ak infekcia napadne aj pľúcnej obaly, prejaví sa bolesťou hrudnej steny.
Príznaky zápalu pľúc
Klinické príznaky sa líšia v závislosti od typu pneumónie.
Bakteriálna pneumónia
- horúčka nad 38,3 ° C
- zimnica
- suchý kašeľ
- vykašliavanie hlienu, môžu objaviť stopy krvi (Streptococcus)
- pri aspiračné pneumónii môže byť hlien zelenej farby
- Bolesti na hrudníku - ostré, najmä po nádychu
- plytké dýchanie
- bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, slabosť
- bolesti brucha
- vyčerpanosť
Vírusová pneumónia
Začína bežnými príznakmi zápalu horných dýchacích ciest - suchý kašeľ, zvýšená teplota (menej 38,3 ° C), bolesť hlavy, krku, kĺbov a svalov, nádcha.
- kašeľ je suchý, dráždivý, ale možné je aj vykašliavanie hlienu
- bolesti na hrudníku sú viazané na dýchanie, väčšinou postihujú len jednu stranu
- zimnica
- plytké dýchanie
- nevoľnosť, vracanie, hnačka
Mykoplazmová pneumónia
- zdĺhavý priebeh
- bolesť hlavy
- zvýšená teplota
- suchý kašeľ
- nádcha
- bolesť hlavy
- bolesť svalov a kĺbov
- piskľavé zvuky počas dýchania
Liečba
Vždy pokoj na lôžku, dostatok tekutín, vitamínov, ľahká strava.
Lieky na vykašliavanie, lieky na znižovanie teploty.
Antibiotiká sa podávajú pri potvrdení bakteriálnej príčiny, ale väčšinou aj pri vírusovom zápale k zabráneniu komplikácií a ako prevencia premnoženia baktérií v oslabenom pľúcnom tkanive. Nie je to liečba na zlikvidovanie vírusov, pretože tie na antibiotiká nereagujú.
Lieky na zabránenie množenia vírusov sa používajú len u veľmi rizikových skupín. Dieťa s normálnym imunitným systémom zápal pľúc pri bežnej liečbe zvládne samo.
Komplikácie pri zápale pľúc
Komplikácie môžu nastať u malých detí a starých ľudí. K závažným komplikáciám patrí rozšírenie infekcie na obaly pľúc tzv. Pleuritída, alebo rozšírenie infekcie do krvi a tým ku všetkým orgánom tela tzv. sepse. U bakteriálnych infekcií, hlavne spôsobených stafylokokom, sa môžu tvoriť ložiská infekcie v pľúcach, ktoré sú často veľmi odolné na liečbu a môžu hlavne u malých detí spôsobiť aj smrť.
Prevencia
Chrániť dieťa pred každou infekciou.
V období zvýšeného výskytu vírusových ochorení vylúčiť návštevu priestorov s veľkým množstvom ľudí (nákupné centrá, kiná).
Dôsledne preliečiť každú vírusovú aj bakteriálnu infekciu.
Pokiaľ má dieťa teplotu, kľudový režim, pozorovanie.
Zamedziť kontaktu s chorou osobou.
Otužovanie, správna výživa, správny denný režim, pitný režim.
Zvážiť očkovanie proti chrípke a pneumokokům.
Autor: Lenka Klabochová