Zápal stredného ucha
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Zápal stredného ucha (Otitis media) je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje malé deti. Predchádza mu vírusová infekcia v podobe nádchy. Oslabená nosovej sliznice môže byť potom napadnutá baktériami (najčastejšie sa jedna o pneumokok z rodu Streptokok) a tie sa prostredníctvom Eustachovej trubice zo zadnej časti nosa (nosohltana) dostávajú až do ucha. V najzávažnejších prípadoch sa zápal stredného ucha rozširuje až k mozgovým blanám a spôsobuje meningitídu.
Pri zápale sa v oblasti stredného ucha začne vytvárať tekutina, ktorá tlačí na bubienok a tým spôsobuje prenikavú bolesť. Viac náchylné sú k tejto chorobe deti s kratšou Eustachovou trubicou, čo je dané predovšetkým dedične. Aj to je dôvodom, prečo je v niektorých rodinách výskyt choroby častejšie. Tiež zhrubnutá nosné mandle zápalu stredoušia prispieva. V obidvoch prípadoch má zápal potom tendenciu sa častejšie vracať. To môže postupne viesť aj k zhoršeniu sluchu.
Vzácnejšími príčinami zápalu je alergia, rázštep podnebia alebo nadmerná konzumácia potravín vytvárajúcich veľké množstvo hlienu, medzi ktoré patrí napríklad pečivo, mliečne výrobky alebo čokoláda.
Príznaky zápalu
Charakteristickým príznakom je ostrá bolesť ucha. Chorý má zvýšenú teplotu, je nepokojný a podráždený. Na zväčšenú nosnú mandľu potom môže pripomínať chrápanie v spánku a "huhňavý" hlas.
Liečba
Najúčinnejšou liečbou je zákrok chirurgický (takzvaná Paracentéza), pri ktorej je bubienok prepichnutý a tekutina z neho vytečie. Podľa zafarbenia ušného výtoku spoznáme, akého pôvodu zápal bol. Ak je číry, jedná sa o infekciu vírusového pôvodu. Hnisavá tekutina značí infekciu bakteriálnu. V takom prípade sú chorému ďalej podané antibiotiká, nosové kvapky či antihistaminiká proti alergickým reakciám. V rámci domáceho liečenia sa pristupuje k teplým obkladom. Táto praktika v súčasnej dobe ale už nie je doporučovaná, pretože samovoľne prasknutý bubienok sa potom horšie si doliečuje. Ak zostane v uchu naviac kúsok zápalové tekutiny, hrozia komplikácie v podobe opakovaných zápalov alebo postupu baktérie až k mozgovým blanám. Preto by sa v domácom prostredí mali používať radšej studené obklady, ktoré môžu zápal zastaviť.
Prevencia
V prípade zväčšenej nosnej mandle je účinnou prevenciou túto mandľu odstrániť (adenotomie). Nosenie čiapky u detí (či u dospelých) v zimných mesiacoch zápal nijako neovplyvňuje. Choroba totiž primárne vždy vzniká v nose. Prvotne sa teda musíme zamerať na posilňovanie imunity, vyhýbanie sa ľuďom, od ktorých by sme sa mohli nachladiť a dostať nádchu. Spravidla to však nie je úplne možné, pretože s takými ľuďmi sa stretávame neustále. Keďže zápal stredného ucha spôsobuje aj pneumokok, je možné sa proti tejto baktérii očkovať, a tým minimalizovať výskyt aj ďalších pneumokokových ochorení. V rámci prevencie sa používajú aj ušné sviece.
Autor: Simona Knotková