Nepokoj a nervozita
Choroby s týmto príznakom
Mnohým z vás sa už niekedy stalo, že ste sa cítili nepokojní a nervózni. V určitých životných situácií je tento stav úplne normálne. Kedy je tento stav považovaný za patologický a kedy je potrebné zájsť k lekárovi a riešiť ho? Táto hranica je veľmi tenká a z nepokoja sa môže vykľuť psychická porucha, ktorá môže obmedzovať váš normálny život. Ak sa vo vašej rodine objavila niekedy psychická porucha, máte veľkú šancu na získanie niektorej z týchto porúch. U precitlivených jedincov je pravdepodobnosť ešte vyššia.
Ak cítite vo vnútri seba nepokoj a necítite sa v určitých situáciách dobre, najprv sa im začnete vyhýbať. Zvrat nastáva v tej fáze, kedy vám choroba nedovolí normálne žiť a obmedzujete sa len na určitej dennej rutiny, ktoré vám nevadí.
Najčastejšie sa jedná o nepokoj a nervozitu pri komunikácii s cudzou osobou, reprezentácie na verejnosti, chôdza v uzavretom / otvorenom priestore, nadmerná žiara svetiel (bazén, hypermarket).
Psychické poruchy môžu prameniť z mnohých aspektov, nepokoj a nervozita prispievajú k ich rozvinu.
Ako sa teda nepokoj a nervozita prejavujú? Jedná sa o kombináciu niekoľkých prejavov, ktoré si tu napíšeme.
- vnútorný tras
- trasenie rúk a celého tela
- opotenie ruky
- nadmerné močenie
- hnačka / zápcha
- zvýšený tlak
- mihanie pred očami
- zmeny na koži (mramorová kože, vyrážka)
- sucho v ústach, poruchy reči
Pre upokojenie môžete vyskúšať niektoré bylinkové preparáty ako je napríklad ľubovník, valeriána, medovka, chmeľ (nie však pivo), levanduľa, harmanček.
Skúste zmeniť životný štýl, nestresujte sa, doprajte si dovolenku a vytvorte si rituály, ktoré vám navodia uvoľnenú atmosféru. Venujte sa sami sebe a doprajte si čas, ktorý bude patriť len vám.
Autor: Lucie Kliková, DiS.