Močový mechúr

Močový mechúr tvoria spolu s obličkami a močovou trubicou našu vylučovaciu sústavu. Je to dutý, veľmi rozťažný orgán, ktorý slúži ako zásobáreň moču. Ľudský močový mechúr má možnosť pojať 600 až 800 ml tejto tekutiny, avšak nutkanie močiť pociťujeme už pri 150 mililitroch.

Umiestnenie mechúre sa líši podľa jeho aktuálneho objemu. Pri prázdnom stave leží na dne panvovej dutiny. Pri plnom stave zasahuje až do dutiny brušnej, poprípade k pupku. Samotný mechúr môže byť transportný cestou niektorým nežiaducim baktériám, ktoré sa snažia dostať do obličiek. Tomu sa dá zabrániť pravidelným a zvýšeným príjmom tekutín.

Sú však choroby, ktoré sa týkajú priamo močového mechúra. Jedným z nich je zápal, zvaný tiež cystitída. Najčastejším pôvodcom tejto choroby je baktéria Escherichia coli. Ďalšími faktormi sú ochorenia prostaty, kvapavka, kvasinkové infekcie hormonálne výkyvy, stres, cukrovka, poranenie močovej trubice alebo úder do dutiny brušnej a následné poranenie močového mechúra, nosenie tesných nohavíc a bielizne z umelých vlákien, nevhodná antikoncepcia, promiskuita, zlá hygiena a kúpanie vo špinavých vodných nádržiach.

Prvotnými znaky zápalu močového mechúra sú časté močenie, pálenie až bolesť hlavne pri domočování. Tiež sa môžu dostaviť bolesti podbruška a bedrovej oblasti. Moč môže zapáchať, niekedy sa objavia stopy krvi a zakalenie moču.

Pre prevenciu alebo domáce liečenie miernych príznakov môžete použiť mnohé bylinné čaje, ktoré sa špecializujú na prepláchnutie močového ústrojenstva. Vyskúšať môžete aj rôzne kvapky alebo tablety voľne dostupné v lekárňach. Vhodné sú teplé kúpele a vyvarovať sa rizikovým faktorom.

Ak vás takéto príznaky postihnú väčšej miere, nehanbite sa zájsť k lekárovi. Zvlášť u žien by takéto ťažkosti mohli prerásť v gynekologické problémy, ktoré by mohli mať vplyv na prípadné tehotenstvo. Liečba môže obnášať len odstránenie spôsobujúcich vplyvov vo vašom prostredí, tiež vám môžu byť naordinované lieky (často antibiotiká). Prechádzanie by sa nemuselo vyplatiť ani mužom, u ktorých by sa mohlo jednať o začínajúcich prostatickej problémy. Všeobecne platí zásada, že je lepšie navštíviť lekára každý týždeň s maličkosťou, než raz ročne sa závažným problémom a zvlášť, ak ide o rozmnožovacie sústavu alebo orgány s nimi spojené.

Ďalším typom ochorenia je nádor močového mechúra. Najskôr niečo k nádorom. Nádor je bunka alebo skupina buniek, ktoré nevznikli na popud organizmu, ako je to u iných buniek. Nezhubné nádory sú uschované v púzdre a väčšinou sa nerozširujú ďalej. Po odstránení sa neobjavujú znova. Zhubné nádory však opúšťa vlastné puzdro, napádajú priliehajúce orgány a šíri sa krvnými a lymfatickými cestami ďalej do tela. Ich liečba je oveľa náročnejšie. Močový mechúr môže byť napadnutý nádorom zhubným rovnako ako nezhubným.

Ložisko nádoru býva najčastejšie vo slizničnej vystýlce vnútornej strany mechúra. Príznaky sú podobné zápalu. Nepríjemné pocity pri močení, časté nutkanie močiť a krv v moči. Zhodnými symptómy sa môžu prejaviť aj obličkové kamene. Preto sa radšej nevyhýbajte návštevám špecialistov, v tomto prípade urológa.

Možnosti liečby nádorov sú prakticky všetky v rukách lekára od operácie cez kombináciu podávaných liekov až po ožarovaní. Možnosťou zníženia rizika je správna životospráva. Rozhodne zlým začiatkom je prechádzať choroby ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a choroby srdca a ciev.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať