Artróza prstov na ruke

Artróza prstov rúk je súčasťou reumatických, veľmi bolestivých ochorení, ktoré nepostihuje len staré jedince, ale aj všetkých ľudí v mladom aj staršom veku. Jedná sa o zdĺhavé degeneratívne kĺbové ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu štruktúry kĺbovej chrupavky prstov.

Tento druh artrózy sa spravidla vyskytuje okolo 50. roku a uvádza sa, že každá druhá žena po 55. roku a každý tretí muž po 60. roku trpí artrózou aspoň jedného kĺbu prstov ruky.

Rizikové faktory

Najčastejšími rizikovými faktormi tohto typu artrózy je ženské pohlavie, vyšší vek, väčšia telesná váha, genetické predispozície a preťažovanie kĺbov namáhavou fyzickou prácou. Artróza drobných kĺbov ruky sa liečia ťažko, ale aj tak sa dá od ťažkostí, ktorými je sprevádzaná, výrazne uľaviť, a tým spomaliť jej vývoj.

Ohrozené týmto ochorením sú prevažne ženy, u ktorých sú drobné kĺby rúk postihnuté artrózou osemnásťkrát častejšie ako bedrové kĺby a až štyrikrát častejšie ako kolená.

Príznaky artrózy prstov

Príznaky artrózy prstov nemusí mať každý. Hlavnými príznakmi je napríklad bodavý pocit pri pohybe, drvivý pocit, pocit, akoby kĺby o seba strúhaly, kĺby sú bolestivé, stuhnuté a bývajú aj opuchnuté. Všeobecne sa však dá povedať, že ochorenie je zlúčené s veľkou bolesťou, a keď chorý nemôže zovrieť ruku v päsť, alebo ju otvoriť, máva nepríjemný pocit privretia.

Miesta vzniku artrózy prstov

Najčastejšie sa táto artróza objavuje u spodnej časti palca v mieste, kde sa palec stýka so zápästím. V tejto oblasti sa môžu objaviť aj kostené výrastky. Ďalej sa často objavuje najbližšie nechtu v kĺbe na konci prsta, kde tiež vznikajú uzlíky a niekedy artróza môže vzniknúť aj na prostrednom kĺbu, kde je možné vidieť uzol aj voľným okom.

Diagnostika artrózy

Základom zistení artrózy je zostavenie osobné anamnézy a fyzikálne vyšetrenie. Niektoré príznaky môžu byť zjavné a niektoré možno otestovať. Potom vás lekár môže odoslať na denzitometriu, röntgenové vyšetrenie a pod. Chorý sa potom lieči na ortopédii alebo na reumatológii a dochádza rovnako aj na fyzioterapiu.

Cvičenie prstov postihnutých artrózou

Chlad alebo teplo. Pomocou tepla sa dosiahne dobrého pocitu, pretože prispieva k správnemu metabolizmu a zmierňuje svalové kŕče. Pri akútnom záchvate zápalu je to naopak, vtedy tlmí bolesť studené aplikácie.

Pohybujte prsty v smere osi. To podporuje kĺbovej tekutinu a zvyšuje pohyblivosť prstov. Prsty by ste pritom nemali zaťažiť šikmo, pootočiť alebo preťahovať.

Správne zaťažovanie. Záťaž prenášajte rovnako ako tašku s nákupom a rozložte si ju rovnomerne.

Liečba

Základná liečba spočíva v podávaní antireumatík a dobre poslúžiť môžu tiež steroidné injekcie. Postihnuté kĺby je možné na určitú dobu zafixovať do dlahy, aby boli v najhoršom štádiu v úplnom pokoji, čo im pomôže od zápalu a bolesti. Kĺbom uľavuje i teplo, ako je napr. vírivka alebo parafín. V čase, keď už nastáva veľké obmedzenie pohybu a značné poškodenie kĺbov, musí byť vykonaný chirurgický zákrok, pri ktorom môže byť kĺb rekonštruovaný alebo kĺby spojené a pohybuje sa spoločne s iným prstom.

Prevencia

Každý kĺb má svoje optimálne využitie a vyžaduje regeneráciu, ktorá prebieha v pokoji, a to hlavne v noci počas spánku.

Špecialisti na choroby ruky odporúčajú pri dlhotrvajúcej a opakované činnosti klásť pauzy a uvoľňovať prsty, šľachy a svaly predlaktia. Aj stálé precvičovanie prstov a ich prehrievanie je veľmi vhodné. V zime noste teplé rukavice.

Ak máte dlhšie trvajúcej ťažkosti, potom je tiež prospešná zmena jedálnička a občasná terapeutická kúra založená na užívaniu medikamentov pre skvalitnenie výživy chrupavky, ako sú napr. doplnky stravy obsahujúce kolagénne peptidy.

Pokiaľ ide o zmenu jedálnička, je vhodné zníženie príjmu mäsa a mäsových výrobkov, zvýšenie prísunu vlákniny (zelenina, celozrnné obilniny, ovocie, ľanové semienko, strukoviny) a nenasýtených mastných kyselín (omega mastné kyseliny, rastlinné oleje atď.)

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať