Čapy na mandliach
Príznaky
Čapy na mandliach sú belavé až žlté ložiská na povrchu krčných mandlí v zadnej časti hrdla. Mandle sú významnou súčasťou lymfatického systému a zásadnou mierou sa podieľajú na obranyschopnosti organizmu.
Ich funkcia spočíva predovšetkým v zachytávaní mikroorganizmov. V okamihu, keď sa na mandliach začnú hromadiť, tak na nich vznikajú hrudkovité útvary nazývané práve ako čapy, ktoré obsahujú biele krvinky, odumreté bunky sliznice a baktérie (pokiaľ ide o bakteriálnu infekciu).
Čapy na mandliach však nie je dobré podceňovať, pretože môžu značiť nielen obyčajný zápal, ale aj nejaké závažnejšie ochorenie (kvapavku ai).
Príčiny
Najčastejšou príčinou vzniku čapov na mandliach sú infekčné ochorenia, ktoré môžu byť vyvolané baktériami, vírusmi či plesňami (hubami).
Hoci čapy na mandliach sa môžu vyskytnúť u všetkých osôb bez rozdielu veku, vyššie riziko je u ľudí s oslabenou imunitou.
Medzi najčastejšie infekčné ochorenia, pri ktorých sa čapy môžu objaviť, patrí:
- Akútny zápal krčných mandlí (angína, tonzilitída)
- Šarlach a šarlachová angína
- Infekčná mononukleóza
- Infekčná mononukleóza spôsobená EB vírusom (Epstein-Barrovej vírus).
- Kamene na mandliach (mandľové kamene)
Prejavy
Okrem vlastných bielych povlakov na mandliach sa vyskytuje hlavne bolesť v krku, horúčka a u vážnejších prípadov aj bolesť pri prehĺtaní. Niekedy môže angína prejsť do chronickej formy a okrem čapov už prestane spôsobovať vážnejšie problémy s výnimkou zápachu z úst. Belavé povlaky na mandliach sprevádzajú súčasne s vyrážkou aj šarlach. Menej často nachádzame čapy na mandliach aj pri vírusovom zápale - infekčnej mononukleózy. Myslieť musíme aj na niektoré sexuálne prenosné choroby, ako je napríklad kvapavka. Jej pôvodca, ktorým je baktéria Neisseria gonorrhoeae môže počas prenosu orálnym sexom zasiahnuť tkanivo mandlí a potom začať vytvárať typické čapy.
Diagnostika
Aby bola liečba účinná, je potrebné vykonať presnú a spoľahlivú diagnózu, ktorá je založená predovšetkým na výtere z krku i nosohltana a laboratórnom vyšetrení krvi, čo pomôže zistiť pôvodcu ťažkostí a rozpoznať, či sa jedná o bakteriálnu, vírusovú alebo plesňovú infekciu.
Vyšetrenie krvi je tiež dôležité ako pre zistenie náznaku zápalu, tak aj pre zistenie prítomných protilátok proti niektorým patogénom, ktoré vypovedajú o prekonanom alebo práve prebiehajúcom ochorení.
Pokiaľ ide výter z krku, vykonáva sa vatovou tyčinkou, ktorú lekár pacientovi vsunie ústami alebo nosom do hrdla alebo nosohltana. Touto tyčinkou potom prejde po slizniciach tak, aby mohol odobrať vzorku tkanív a buniek na ďalšie vyšetrenie.
Z výteru krku a nosohltanu je možné odhaliť prítomnosť rôznych druhov baktérií, vírusov a ďalších pôvodcov rôznych infekčných ochorení.
Liečba
Pretože príčin čapov na mandliach je značné množstvo, existuje aj celý rad spôsobov liečby, a to podľa konkrétneho ochorenia, ktoré vyššie uvedené prejavy vyvolalo.
Pokiaľ zápaly krčných mandlí často recidivujú, tak sa niekedy odporúča ich odstránenie. Názory na túto problematiku sa však často líšia, a preto je vhodné k tomuto spôsobu liečby pristupovať až v prípade, keď nič už iné nepomáha.
Ak sú čapy na mandliach spôsobené plesňami, môže lekár pacientovi naordinovať antimykotiká (lieky proti plesňovým infekciám).
Pokiaľ si je lekár istý pôvodcom ochorenia, môže niekedy predpísať antivirotiká. Väčšinou je však liečba iba symptomatická, čo znamená, že je zameraná len na zmiernenie príznakov.
Bez ohľadu na to, čo je príčinou čapov na mandliach, môžete sami vyskúšať tieto možnosti:
- na zmiernenie príznakov bolesti v krku pite teplé nápoje, ako je napr. nesladený čaj,
- na bolesť a horúčku si kúpte a užívajte voľnopredajné lieky proti týmto problémom,
- dostatočne odpočívajte a dodržujte pitný režim,
- ak máte doma suchý vzduch, vyskúšajte použiť zvlhčovač.Vlhčí vzduch totiž napomáha zmierniť príznaky podráždenia hrdla a opuchu.
Liečba čapov na mandliach môže trvať rôzne dlhú dobu, čo záleží na vyvolávajúcej príčine a na spôsobe liečby. Väčšinou čapy na mandliach zmiznú v priebehu niekoľkých málo týždňov a niekedy môžu vymiznúť aj bez liečby.
Prevencia
Rovnako tak, ako pri iných chorobách a zdravotných problémoch, žiadna úplne účinná prevencia neexistuje. Ale to je za predpokladu, že sa nepodrobíte úplnému odstráneniu krčných mandlí, čo sa ale odporúča iba v krajných prípadoch. Dôležité je aj posilňovanie imunitného systému konzumáciou vyváženej, zdravej stravy, dostatkom odpočinku a pravidelným pohybom. Významnou prevenciou šírenia infekčných ochorení je tiež zakrývať si pri kýchaní a kašľaní ústa a nos napríklad lakťom alebo predlaktím, nie rukou!
Autor: Lenka Klabochová