Bolesť v krku
Choroby s týmto príznakom
Bolesť v krku a nesneitelné pálenie môže byť súčasťou väčšieho problému, ako je prechladnutie alebo chrípka. Nech už je príčina akákoľvek, bolesť v krku je veľmi nepríjemná. Bolesť v krku je ľahko liečiteľná a v tomto článku sa dozviete niekoľko spôsobov, ako efektívne upokojiť vaše hrdlo.
Príznaky bolesti v krku
Bolesti krku sa spravidla vyskytujú pri nachladení s typickými, viac či menej silnými príznakmi. K týmto príznakom ochorenia patria predovšetkým:
- pálenie v krku
- škrabanie v krku
- ťažkosti pri prehĺtaní
- zachrípnutie a bolesti pri hovorení
- sucho v hrdle a hltane
- zdurenie a zapálenie sliznice
Príčiny
Prechladnutie a chrípková infekcia sú najčastejšie vyvolané vírusmi, baktériami a plesňami v dutine ústnej a nosohltanu. Títo pôvodcovia sú tam spravidla trvalo usadení, avšak zdravý imunitný systém sa s nimi dokáže dostatočne vysporiadať. Keď je však obranyschopnosť tela oslabená, títo "votrelci" hravo prekonajú imunitné bariéry a nakoniec nakazia organizmus. Okrem toho môžu zaútočiť aj pôvodcovia chorôb zvonka - a to predovšetkým po tom, čo sme prišli do styku s množstvom prechladnutých ľudí.
Ďalšími príčinami, ktoré môžu nadmerne zaťažovať zápalom postihnuté hrdlo, je namáhanie hlasiviek hlasným a častým hovorením alebo spevom alebo môže dôjsť k podráždeniu dýchacích ciest napríklad nadmerným fajčením, pobytom v mimoriadne prašnom alebo príliš suchom prostredí.
Podľa toho, ktoré oblasti sú zapálené, rozlišuje lekár medzi nasledujúcimi ochoreniami:
Zápal hltana (faryngitída): v dôsledku infekcie. Sprievodnými znakmi sú ťažkosti pri prehĺtaní. Zvláštnou formou je pomerne vzácna angína pharingis lateralis, pri ktorej ide o prudký zápal lymfoepitelového systému v bočnej stene hltana.
Zápal hlasiviek alebo zápal hrtanu - laryngitída (Laryngitis): Pri zápale hrtana (akútnej laryngitíde) sú zapálené hlasivky, čo je vyvolané vírusmi alebo baktériami. Symptómy sú najmä silné škrabanie v hrdle alebo pretrvávajúci kašeľ, silná tvorba hlienu, ale tiež veľmi časté zachrípnutie vedúce až ku strate hlasu.
Zápal mandlí - tonzilitída - angína (Angina tonsillaris alebo tonsilitis): Angína je hnisavý zápal poschodové tonzily, obvykle spôsobený bakteriálnou infekciou. Na opuchnutých a očerveneli mandliach podnebie - poschodové tonzile - sa objaví bodkovanú žltkasto-biely povlak hnisu. Ak sú mandle odstránené, môže ochorenie prerásť do tzv. Angíny lateralis. Angína začína najčastejšie náhlymi prudkými vysokými horúčkami, bolesťami hlavy a ťažkosťami pri prehĺtaní. V takýchto prípadoch by ste sa mali dať lekársky ošetriť, pretože v opačnom prípade by ste si mohli privodiť následné závažné poškodenie zdravia spojené so zápalom srdcových chlopní.
Liečba
Bolesti v hrdle sa najčastejšie vyliečia spolu s ustupujúcim ochorením, pričom pacient môže svoj proces uzdravovania podporiť niekoľkými metódami. Je veľmi dôležité, aby ste starostlivo dodržiavali pokyny lekára, kým sa ťažkosti po pár dňoch zreteľne nezlepšia, inak môže dôjsť k nezhubný zhrubnutiu hlasiviek vytvorením hlasivkových uzlíkov a polypov (benígne nádory hrtana).
Čo môžete urobiť sami:
- posilniť imunitný systém
- sliznicu udržiavať vlhkú - pitím, cmúľanie pastiliek a vysokou vlhkosťou vzduchu
- dezinfikovať ústnu dutinu a hltan - napríklad pomocou antiseptických pastiliek na cmúľanie, ale aj kloktať alebo inhalovať
- zmierniť zápal - pomocou protizápalovo pôsobiacich liekov a preparátov, pitím bylinkových čajov, kloktaním alebo vdýchnutiu veľkému
- používať analgetiká, prostriedky zmierňujúce bolesti - napríklad pastilky na cmúľanie alebo sprej do krku
- vyvarovať sa akéhokoľvek ďalšieho zhoršovania stavu fajčením, konzumáciou alkoholu, nekonzumovať korenené jedlá, vyhýbať sa chemickým výparom alebo prievanu
- využiť silu prírody a prírodné liečivé prostriedky