Infekčná mononukleóza
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Mononukleóza je ochorenie spôsobené vírusom EBV, tj. Epsteina-Barrovej. Sprevádza ju teploty, "angína", zdurenie krčných uzlín a sú zasiahnutá aj pečeň.
Pôvodca choroby
Vírus Epsteina-Barrovej (EBV) objavený roku 1964 patrí medzi herpetické vírusy. To ho predurčuje k tomu, že môže v organizme prežívať aj po odznení choroby a môže sa reaktivovať. Menej často je potom pôvodcom cytomegalovírus (CMV). Mononukleózu prekoná takmer každý človek, ale len u mála jedincov sa prejaví v podobe infekčné choroby. Niekedy prebehne pod obrazom bežné virózy spojené so zvýšenou teplotou, únavou ... a jej prebehnutí sa prejaví len prítomnosťou protilátok proti vírusu v krvi.
Prenos
Choroba je prenášaná priamym kontaktom, býva tiež označovaná ako choroba z bozkávania. Vírus je totiž vylučuje slinami infikovaného človeka. Prvé príznaky patriaci k mononukleóze sa objaví po cca 14 dňoch. Vírus napáda bunky imunitného systému, hlavne lymfocyty B, ktoré produkujú protilátky. Imunitný systém napadnuté B lymfocyty rozpozná čoby nepriateľa a aktivujú sa T lymfocyty. Prebiehajúce reakcia má za následok zdurenie lymfatických uzlín, sleziny a poškodenie pečene.
Príznaky mononukleózy
- Horúčka, môže byť trvalá, alebo prudko kolíše. Po odznení horúčok môže pretrvávať dlhodobo zvýšená teplota.
- Únava -je častým sprievodným príznakom.
- Bolesti hrdla môžu byť mierne sprevádzané ľahkým začervenaním či môžu byť silné v podobe angíny s belavými povlakmi na krčných mandliach.
- Zväčšenie uzlín - dochádza k zdureniu uzlín nielen krčných, môžu byť zväčšené aj podpazušné a trieslovinové uzliny. Pri zväčšení vnútrobrušných uzlín môže choroba imitovať aj zápal slepého čreva.
- Zväčšenie pečene a sleziny - tento príznak sa prejaví asi u 70% chorých mononukleózou. Zväčšené orgány môžu byť aj bolestivé. Pri postihnutí pečene sa môže vyvinúť aj žltačka.
- Vyrážky - infekčná mononukleóza môže byť sprevádzaná aj rôznymi výsevy na koži.
- Holzelovo znamenie - môže byť vodítkom k určeniu diagnózy. Jedná sa o výsev bodkovité vyrážky na mäkkom podnebí.
- Bassov príznak - aj tento je pre chorobu typický a objavuje sa v ich začiatkoch. Jedná sa o presiaknutie tkanív okolo oboch očí.
Diagnoza
Klinický obraz môže zodpovedať klasickej bakteriálnej angíne, takže nie je presný. Základným vyšetrením je krvný rozbor, v ktorom sú nachádzané atypické biele krvinky. Je aj početnej nárast bielych krviniek. Vykonáva sa aj pečeňové testy, ktoré môžu odhaliť pečeňové poškodenie spôsobené infekciou. Dôležité je aj prevedenie sérologie na zistenie hladín protilátok proti vírusu EBV.
Liečba mononukleózy
Vzhľadom k tomu, že je choroba vírusového pôvodu, je držané bez liečby. Liečia sa len príznaky. Veľakrát stačí len domáca liečba s pokojom na lôžku. V prípade vážneho priebehu s opuchom mandlí je vhodná hospitalizácia. K liečbe sa volí kortikoidy, ktoré znižujú zápal. Na vírusovou infekciou oslabený organizmus môže nasadnúť bakteriálne infekcie, tu je už nutné nasadiť antibiotiká. Liečba choroby sa môže ťahať aj týždne. Teploty, únava, rovnako tak zhoršenie funkcie pečene môže pretrvávať. Je teda vhodné ďalej pacienta kontrolovať, sledovať hodnoty pečeňových testov, podávať lieky podporujúce pečeňové funkcie. Tiež je vhodné nasadiť pečeňovú diétu.
Komplikácie
- Upchatie dýchacích ciest
- Zápal pľúc
- Zápal srdcového svalu alebo mozgových blán
- Oslabenie imunitného systému
- Pretrhnutie sleziny
Autor: Drahomíra Holmannová