Marburgská horúčka
Príznaky
Diagnóza
O čo je toto vírusové ochorenie vzácne, o to viac je závažné a nebezpečné. Úmrtnosť na nákazu vírusom Marburg je cca 88%.
Pôvodca
Pôvodcom je Marburské vírus, ktorý patrí medzi RNA vírusy do skupiny filovirů, medzi ktoré sa radí aj vírus ebola. Vírus bol prvýkrát rozpoznaný v roku 1967, kedy sa krvácavá horúčka objavila v laboratóriách na viacerých miestach, a to v Marburgu, Frankfurte a Belehrade. Zdrojom nákazy boli importované africkej opice, ktoré v laboratóriách využívali k pokusom.
Ďalším prenášačom Marburského vírusu sú africkí netopiere (Rousettus aegypti), ktorí pri nákaze neochorie, primáty, u ktorých sa choroba môže aj prejaviť, na nákazu umierajú.
Vírus Marburské krvácavé horúčky sa sporadicky vyskytuje v Afrike, nákaza prepuká náhle, podobne ako u ebola. Najpostihnutejšia bývajú štáty ako Uganda, Zimbabwe, Demokratická republika Kongo, Keňa ai. Často u pracovníkov, ktorí sa dostávajú do styku s netopiermi.
Najväčší nákazy vírusom Marburg prepukli v Afrike v rokoch 2004 a 2005, kedy bolo infikované krvácania horúčkou cez 399 a 355 ich zomrelo.
Prenos
Vírus sa prenáša telesnými tekutinami, tj. Krvou, potem, slinami, zvratky, stolicou, spermiami, a tým aj nástrojmi, ktoré sú im postriekané.
Príznaky Marburského vírusu
Inkubačná doba je 2-21 dní.
- Vysoké horúčky
- Krvácanie z telových otvorov, do kože, slizníc, orgánov
- Hnačka
- Zvracanie
- Zlyhanie orgánových funkcií
- Bolesti hlavy
- Bolesti brucha
- Bolesti svalov a kĺbov
- Únava
- Vyrážka
- Agresivita
- Zmätenosť
- Bezvedomie, kómu
Krvácanie sa dostavuje najčastejšie medzi 5.-7. dnom a smrť môže prísť už medzi 8.-9. dňom, kedy pacient upadá do skoku z vážnych krvných strát.
Liečba Marburgské horúčky
Podobne ako na Ebola neexistuje na nákazu Marburským vírusom očkovanie ani liečba. Je možné iba zmierňovať príznaky. Znižovať teplotu, pacienta hydratovať, doplniť minerály.
Diagnostika
Marburské vírus sa deteguje pomocou laboratórnych vyšetrení, akými sú imunologické testy v podobe ELISA, sérové neutralizácia, PCR ai. Ďalej je možné vykonať priamu izoláciu Marburg vírusu z odobratých vzoriek.
Prevencia
Nákaze Marburským vírusom je možné dodržiavaním hygieny, vyhýbať sa možnostiam nákazy, tj. Kontakte s netopiermi a ďalej potom nakazenými ľuďmi a ich telesnými tekutinami. Je teda nutné v prítomnosti nakazených nosiť ochranné pomôcky, rukavice, špeciálne obleky ai.
Zomrelých na nákazu Marburg vírusom je nutné okamžite pochovať.
Autor: Drahomíra Holmannová