Piata choroba
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Piata choroba tiež piata detská choroba (erythema infectiosum) patrí medzi detská vírusová exantémová ochorenia, tj je sprevádzaná generalizovaným výsevom kožných morfo - vyrážky.
Pôvodca
Pôvodcom je parvovírus B19 - jedno vláknový DNA vírus rodu Parvoviridae, inkubačnej dobe Piate choroby je 4-15 dní.
Výskyt a prenos
Vírus Piate choroby sa šíria hlavne vzduchom, ale aj krvou a pri pôrode z matky na dieťa. Vírus sa po rozmnoženiu v dýchacích cestách dostáva krvou až do kostnej drene. Tu dochádza k opätovnému množeniu a môže spôsobiť dočasnú poruchu vyzrievanie červených krviniek - erytrocytov. Nasleduje obdobie virémie, kedy sa vírus vyskytuje v krvnom riečisku a preniká do kože a kĺbov. Choroba postihuje predovšetkým malé deti 4-10 rokov na prelome zimy a jari.
Príznaky Piate choroby
Medzi príznaky Piate choroby patrí zvýšená teplota, bolesť hlavy, v niektorých prípadoch aj hnačka, bolesti kĺbov, anémia. Niekedy choroba prebehne úplne bez príznakov. S piatou chorôb je spätý exantém - vyrážka, ktorá sa objavuje v troch fázach.
Na začiatku je to motýlovitý erytém - sčervenanie v tvári dieťaťa, v okolí úst je bledosť. Tento stav vymiznú počas 3 dní. Následných kožným prejavom Piate choroby je exantém, ktorý sa vyskytuje symetricky na predlaktiach, nohách, zadku. Nebýva výnimkou, že sa vyrážka objaví aj na dlaniach či plôškach nohy.
Exantém u Piate chorobe má charakter makulopapulárnej, svrbí, od centra vybledává a šíri sa na periférii. Vytvára tak akési girlandové plochy na koži. Exantém je výraznejšie na slnku či po kúpeli, fyzickej námahe a vymiznú sám v priebehu 3 týždňov. Môže však aj pretrvávať aj mesiace a vracať sa, najčastejšie po nejakom stimulu, akým môže byť stres, zmeny teplôt atď
Komplikácie
Ak je Piatu chorobou nakazená tehotná do 2. trimestra, môže viesť k anémii plodu, zápalu srdcového svalu i úmrtie plodu. U detí potom môže v ťažkých prípadoch dôjsť k rozvoju zápalu kĺbov (artritíde), zápalu pečene (hepatitíde), zápalom nervov (neuritidám) alebo mozgu (encefalitidám).
Diagnóza
Potvrdenie diagnózy - odber vzoriek a izolácia vírusu, meranie koncentrácie protilátok proti vírusu v krvi.
Liečba
Liečba Piate choroby je prevažne symptomatická, tj podávajú sa lieky tlmiace príznaky choroby. Pri prítomnosti anémia alebo aj imunitne oslabených jedincov sa podávajú vnútrožilovo imunoglobulíny.
Autor: Drahomíra Holmannová