Pneumokok
Príznaky
Diagnóza
Pneumokok (streptococcus pneumoniae) je guľovitá baktéria z rodu Streptokok, ktorá najčastejšie spôsobuje zápaly horných a dolných dýchacích ciest. Ďalej je tiež príčinou meningitídy alebo napríklad zápalu stredného ucha. Prepuknutie infekcie ovplyvňuje aktuálny zdravotný stav organizmu. Riziko sa napríklad zvyšuje so zníženou imunitou. Ako aj ďalšie baktérie sa pneumokok u človeka prejavuje hnisavým zápalom. Vážnejšie komplikácií je bakteriémia. Tá prepuká v prípade, že sa baktérie dostane do krvného obehu. Následne môže dôjsť tiež k sepse (otrave krvi).
Pneumokok je prítomný v nosohltane zdravých jedincov. U dospelých je to pri 10 %, u detí až u 60 %. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a ohrozuje najviac deti do dvoch rokov a dospelých nad šesťdesiat rokov. Po napadnutí organizmu môže trvať až tri dni, ako ochorenie prepukne a začne vykazovať vonkajšie aj vnútorné príznaky.
Najčastejšie typy ochorení spôsobených pneumokokmi
Pneumónia (zápal pľúc) - najbežnejší choroba, ktorú zapríčiňuje pneumokok. Navonok sa prejavuje kašľom, zvýšenou teplotou, bolesťou na hrudníku a sťaženým dýchaním. Liečia sa antibiotikami, najčastejšie penicilínom. Pri vážnejšom priebehu je nutná hospitalizácia. Ťažšia forma sa zvyčajne vyskytuje u malých detí a starších ľudí.
Zápal stredného ucha - bolestivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u detí. Baktérie sa z nosa dostáva do ucha Eustachovou trubicou. Charakteristickými príznakmi je bolesť ucha, zhoršená počuteľnosť, vysoká teplota. Objavuje sa aj zvracanie alebo hnačka. Lieči sa antibiotikami, v závažnejších prípadoch doktor pristupuje k paracentézy, čo je prepichnutie bubienka za účelom vytečeniu zápalovej tekutiny. Zápaly stredného ucha delíme na akútne a chronické.
Meningitída - hnisavý zápal mozgových blán. Môže byť aj nehnisavý, vírusového pôvodu. Hnisavá meningitída je najzávažnejším pneumokokovým ochorením s najväčšou úmrtnosťou. Vzniknúť môže aj u zápalu stredného ucha, kedy baktérie z ucha prestúpi až k mozgovým blanám. Prejavuje sa bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zvýšenou citlivosťou na svetlo (svetloplachosťou), vysokou teplotou. Chorý nie je schopný predklone hlavy, na končatinách sa u neho objavujú drobné fialové škvrny. Prítomné sú poruchy vedomia. Často vzniká náhle v stave plného zdravia a k jej komplikáciám dochádza už v priebehu niekoľkých málo hodín. Nutná je okamžitá hospitalizácia. Aj po vyliečení môže meningitída zanechať trvalé následky ako je poškodenie zraku a sluchu, ochrnutie alebo najmä u detí poruchy mentálneho vývoja.
Medzi ďalšie ochorenia, ktoré spôsobuje pneumokok radíme napríklad celulitídu, artritídu (zápalové ochorenie kĺbov), osteomyelitída (zápal kostnej drene) alebo napríklad endokarditídu (zápal vnútornej výstelky srdca).
Prevencia
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Dospelí by ďalej mali obmedziť, prípadne úplne vylúčiť fajčenie. Imunitu môžeme pravidelne posilňovať zdravou stravou, užívaním vitamínových doplnkov, dostatkom pohybu a pobytom na čerstvom vzduchu.
Autor: Simona Knotková