Žltá zimnica
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Žltá zimnica (Yellow fever) patrí medzi infekčné choroby. Postihuje vnútorné orgány a je spojený s krvácavým syndrómom. Úmrtnosť na žltú zimnicu je cca 25-50%.
Pôvodca žltej zimnice
Pôvodcom patrí medzi flavivírusmi a je prenášačom komárom Aedes aegypti a Aedes africanus. Zdrojom infekcie je nakazený človek a opice.
Výskyt
Žltá zimnica sa vyskytuje hlavne v oblasti trópov a subtrópov Afriky a južnej Ameriky. Existujú dva typy choroby - mestský a lesný typ.
Priebeh a prejavy
Inkubačná doba je cca 3-6 dní.
V prvom štádiu žltú zimnicu sprevádza horúčka, zimnica, bolesť hlavy, chrbta, nevoľnosť, vracanie, závratmi, slabosťou.
2. štádium žltej zimnice je charakterizované poklesom horúčok, ústupom bolestí a nevoľnosťou.
Toto štádium je len prechodné, nasleduje štádium 3., kedy teplota opäť stúpa a stav pacienta sa zhoršuje. Tvár je bledý, pacient krváca do kože, slizníc alebo tráviaceho traktu. V takom prípade chorí zvracia krv a má čiernu stolicu, môže tiež krvácať z nosa alebo genitálií. Tiež oči sú podliate krvou. Dochádza k poruche funkcie obličiek a pečene. Pečeň je zväčšená a bolestivá. Koža pacientov je žltá ako následok žltačky. Od tohto symptómu sa tiež odvíja meno choroby.
Liečba žltej zimnice
Nanešťastie neexistuje účinná liečba na žltú zimnicu. Liečba je teda založená len na zmiernenie príznakov. Je nutný pokoj na lôžku, udržanie vnútorného prostredia, rehydratácia, diéta nezaťažujúce pečeň a obličky. Pri zlyhávaní obličiek sa vykonáva hemodialýza, pri veľkých stratách krvi sa podáva krvná náhrada a vysoké dávky vitamínu K.
Ak pacient žltú zimnicu prežije, vylieči sa a choroba nezanecháva následky.
Prevencia proti žltej zimnici
Preventívne programy sú určené pre miestnych ľudí a tiež pre cestovateľov, ktorí idú do rizikových oblastí. Jedná sa o očkovanie na žltú zimnicu. Vakcína má účinnosť za 10 dní po aplikácii a vydrží až 10 rokov.
Autor: Drahomíra Holmannová