Migréna
Latinsky: Hemicrania
Ďalšie názvy: migréna s aurou, migréna bez aury
Choroby s týmto príznakom
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Migréna je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi bolesti hlavy. Typickými sprievodnými príznakmi je zvracanie, nevoľnosť, väčšia citlivosť na zvukové a svetelné zdroje. Zaujímavé je, že ženy sú touto chorobou postihované až 2x (15%) viac ako muži (7%). Migréna môže postihnúť všetky vekové skupiny, avšak najčastejšie sa vyskytuje medzi 30. a 40. rokom.
Druhy migrén a jej fázy
Sú preukázané dva typy migrén. Migréna s aurou a migréna bez aury, ktorá sa vyskytuje až u 80% chorých. Aura v tomto prípade nemá nič spoločné s ázijskými kultúrami. Jedná sa o predzvesť - akúsi formu, ktorá migréne predchádza. Môže sa prejavovať prechodnú poruchou zraku (vlnenie obrazu, záblesky a pod.). Niekedy sa môže objaviť porucha citlivosti v končatinách ako brnenie a mravčenie. Tieto príznaky väčšinou prestanú s nástupom bolesti hlavy.
Migréna má väčšinou štyri fázy
Podromální fáza môže trvať hodinu, alebo celý deň a väčšina pacientov ju ani nespozná. Príznaky sú pocit únavy, strnutí šije, precitlivenosť, podráždenosť, zívanie, chuť na sladké.
Aura je druhá fáza, trvajúca v rozmedzí desiatich až šesťdesiatich minút. Príznaky sú poruchy videnia, mravčenie, ťažkosti s rozprávaním.
Tretia fáza predstavuje stredne silnú bolesť hlavy zvyčajne viditeľnou len na jednej strane. Prichádza veľká únava, ospalosť a nevoľnosť.
Vo štvrtej fáze bolesť odznie a prichádza hlboký spánok. Pacient býva veľmi unavený, ale s pocitom úľavy.Ikdyž tomu tak nemusí byť, sú záchvaty migrény často vyvolané niektorým zo spúšťacích mechanizmov alebo ich kombinácií. Tieto mechanizmy predstavujú stres, zmena životného štýlu, únava, zmena klímy, prepracovanie, nadmerný hluk, nedostatok spánku a relaxácie, alkoholizmus, nevhodná diéta, hormonálne výkyvy a fajčenie.
Samotný záchvat môže trvať od niekoľkých hodín až do 3 dní. Z dôvodov veľkých bolestí sú ľudia pri záchvate nepríjemní, podráždení, často vyhľadávajú samotu a tmavé priestory. Je veľmi zložité zaspať, pokiaľ to vôbec ide. Samotnému záchvatu môže predchádzať obdobie niekoľkých hodín až 1 dňa, kedy človek pociťuje únavu, podráždenosť, napätie a stres z nastávajúce dobre známe situácie.
Ak vás bolí hlava raz za mesiac niekoľko málo hodín, nie je dôvod považovať to za migrénu. Avšak pri častejších výskytoch alebo dlhšom trvaní radšej vyhľadajte lekára. Nie je tomu tak úplne dávno, kedy bola migréna v Českej republike nedostatočne liečená vplyvom nízkej informovanosti a nevhodných liekov. Ešte dnes sa jedná zhruba o 60% ľudí, ktorí migrénu prijali za súčasť svojho života, alebo sa ju pokúša liečiť domácimi spôsobmi. Preto bol pred niekoľkými rokmi spustený celonárodný projekt Makovice, ktorý má za úlohu zvýšiť informovanosť a zaistiť tak dostatočnú liečbu. Vznikla bezplatná linka pre ľudí trpiacich bolesťami hlavy a internetové stránky, cez ktoré sa môžete objednať k lekárovi vo vašom okolí na špeciálne vyšetrenie a následnú liečbu.
Príčiny vzniku
Príčiny vzniku však stále nie sú kompletne objasnené. Vie sa, že určitú úlohu zohráva dedičná predispozícia. Procesy v mozgu pred a počas migrény sú veľmi zložité, aj tak sa rôzne výskumy zhodujú na jednom: jedná sa o zvýšenú citlivosť alebo až precitlivenosť niektorých nervových okruhov na vnútorné a vonkajšie podnety. Pri tomto procese dochádza v tele k vylučovaniu niektorých preskúmaných látok, ktoré majú za následok rozširovanie mozgových ciev a princípom začarovaného kruhu tak udržujú precitlivenie.
Migréna a jej liečba
Za najúčinnejšie lieky sú dnes považované takzvané triptány. Predtým sa hojne používala rôzne analgetiká (tíši bolesť) a protizápalové lieky. Tie sú síce lacnejšie, ale menej účinné a tiež so sebou nesú rad vedľajších nežiaducich účinkov. Tieto lieky sa venovali iba bolesti hlavy, kdežto triptány sa špecializujú na mechanizmus vzniku migrén, ktorý následne potláčajú.
Samotná migréna nie je životu nebezpečná, avšak môže byť prejavom iného skrytého ochorenia, preto je dôležité navštíviť lekára. Liečba spočíva v odstránení vyvolávacích faktorov a môže, ale nemusí, byť podporená liekmi.
Ak trpíte migrénou a nechcete ísť z akýchkoľvek dôvodov k lekárovi, rozmyslite si to aspoň kvôli svojim deťom, rodine alebo priateľom. Práve je totiž okrádate o možnosť tráviť s vami radostné chvíle bez zlej nálady a bolesti hlavy.
Autor: Lenka Klabochová