Osteoartritída

Latinsky: Arthrosis deformans

Ďalšie názvy: osteoartróza, artrosis, gonartróza, koxartróza, risartróza, osteoartrosa, osteoarthrosa, degeneratívna osteoartróza, osteoartritída, osteoartrosis

Príznaky

deformácie kĺbov krívanie mravčenie poruchy hybnosti kĺbov

Týka sa časti tela

Diagnóza

Ide o podskupinu ochorenia nazývaného artritída, ktorá má viac ako 200 rôznych druhov a postihuje všetkých ľudí bez ohľadu na vek či pohlavie. Najrozšírenejší je práve osteoartritída, ktorá je známa ako degeneratívne ochorenie postihujúce kĺby. Najčastejšie sú postihnuté kĺby rúk, kolien a bedra.

Príčiny vzniku osteoartritídy

Kĺby majú na povrchu chrupavku, ktorá chráni kosť a umožňuje jej bezproblémový pohyb. Ak sa začne chrupavka opotrebovávať, je pohyb značne obmedzený a kĺb sa môže rôzne deformovať. Najhoršie fázou je tzv. odtrhnutie chrupavky, kedy je kĺb úplne zbavený chrupavky a dve kosti o seba drú a môže byť spôsobená úplná nehybnosť alebo zlomeniny.

Toto sa stáva predovšetkým vekovým opotrebovaním daného kĺbu. Kosti sa pod porušenú chrupavkou mení a formulujú do špicatých výrastkov, ktoré sa nazývajú ostrohy.

Príznaky osteoartritídy

  • Bolesť kĺbu (od miernej bolesti, až po naozaj veľké)
  • Bolesť po zvýšenej záťaži kĺbu
  • Stuhnutosť predovšetkým po ranu a ak ste dlhšiu dobu v kľude (mizne po 15 - 20 minútach)

Ochorenie je veľmi nepríjemné a obmedzuje človeka nielen v pohybe, ale aj vo vykonávaní rôznych činností.

Rizikové fakory

Rizikovým faktorom pre vznik osteoartritídy je predovšetkým vek. U ľudí nad 40 rokov vzniká riziko oveľa vyššie. Touto chorobou je postihnutých 8 z 10 ľudí nad 50 rokov veku. Nadmerná telesná hmotnosť, dlhodobé preťažovanie kĺbov alebo genetické dispozície opäť toto ochorenie zvyšujú. Viac táto choroba postihuje ženy a to na kĺboch ruky a kolenách.

Prevencia

Prevencia tejto choroby je veľmi ťažká, vďaka tomu, že sú rizikové faktory rozšírené a k prispeniu môže byť aj úraz v mladosti. Preto je najlepšie nepreťažovať kĺby a ak vidíte nejaké zmeny, ktoré by mohli viesť k vzniku ochorení skúste ich začať riešiť včas.

Liečba

Jedinou doteraz možnou liečbou pre ťažké formy osteoartritídy je náhrada poškodeného kĺbu (endoprotéza), tá sa však vykonáva až v ťažších formách a hlavne na kĺboch, ktoré sú väčšie (koleno, bedro). Inak je možné kombinovať farmakologickú liečbu a alternatívnu medicínu. Používať rôzne masti, najlepšie z výťažkom s konope a užívať lieky proti bolesti. A tiež lieky špeciálne na osteoartritídu, ktoré sa nazývajú SYSADOA.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať