Reumatoidná artritída prstových kĺbov
Latinsky: arthritis rheumatica
Ďalšie názvy: zápal kĺbu, artritída, infekčný zápal kĺbu, reumatoidná artritída, reuma, reumatická artritída, dnavá artritída, dna
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Reumatoidná artritída sa radí medzi autoimunitné ochorenia. Príčina nie je celkom známa, pravdepodobne vzniká pri kontakte so streptokokom. Čo sa deje v kĺbe postihnutom reumatoidnou artritídou?
V reumatoidným kĺbu sa nahromadí zápalové bunky, chrupavka sa degeneruje, zhrubne a postupne na nej vznikajú praskliny (vredy), odlupuje sa a poškodzuje sa pod ňou kosť. Vzniká podráždenie kĺbu a výrastky (osteofit), ktoré hrozne bolí. Deformity kĺbov (ankylózy) sú potom trvalé a bráni v pohybe daného kĺbu. Kĺb sa rôzne krivý a pohyb môže byť obmedzený až na minimum.
Príznaky reumatoidnej artritídy
Sú veľmi pozvoľné, najprv sú postihnuté malé kĺby (na rukách a nohách). Postihnutie je symetrické (obe ruky, obe nohy):
- ranná stuhnutosť kĺbov,
- zhoršenie ťažkostí pri prechladnutiu → teplé obklady,
- šíri sa postupne, z malých kĺbov na veľké,
- pod kožou kĺbov môžeme nahmatať uzlíky (reumatoidne uzly)
- potom kĺby zdurí, vzniknú deformity kĺbov (ankylózy) → celková únava, nočné potenie, úbytok hmotnosti
Ak tieto príznaky pociťujete, určite si zájdite k obvodnému lekárovi. Ten vám odoberie krv na biochemické vyšetrenie, kde sa zistí, či máte v krvi reumatoidný faktor. Potom vás lekár odošle na RTG vyšetrenie.
Liečba
Liečba sa začína okamžite, podávajú sa nesteroidné antireumatiká (diklofenak, Meloxicam, Naproxen), ktoré sa uvoľňujú postupne po celý deň. Ďalej sa aplikujú kortikoidové masti (Prednison), ďalej sa pichajú injekcie sa soli zlata a teraz je tiež novinkou biologická liečba, ktorá má veľmi pozitívny vplyv, ale pre každého nemusí byť efektívna a je veľmi drahá. Do organizmu sa vpraví látka, ktorá si nájde cestu ako napraviť zlú funkciu toho chorého kĺbu.
Veľmi dôležitou časťou celej liečby je rehabilitácia. Cvičenie zabraňuje vzniku deformít a pohyb sa môže čiastočne zlepšiť. Človek by si mal medzi prstami dávať rôzne dlahy, vrecká s pieskom a ďalšie pomôcky, ktoré zabraňujú zakriveniu a bolesti.
Pri postihnutí väčších kĺbov možno chrupavku nahradiť. Malé kĺby sa vymieňajú len veľmi málo.
Prevencia
Vyššie riziko vzniku reumatoidnej artritídy vzniká u žien stredného veku. Najčastejšie sú postihnuté kĺby na rukách a na členku. Účinná prevencia zatiaľ nie je známa. Človek by mal dbať na správnu životosprávu a na optimálnu váhu, nadmerná hmotnosť zaťažuje kĺby. Pri streptokokovej angíne, by mal človek dobrať antibiotiká a úplne sa vyliečiť, neprechádzať chorobu.
Autor: Lucie Kliková, DiS.