Úplavica
Pod zaujímavým latinským názvom shigelóza sa neskrýva nič iné ako úplavica, ktorá postihuje zažívací trakt s vysokým percentom nakazení. Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré vzniká pri kontakte s kontaminovanou potravou alebo priamym kontaktom s postihnutým.
Baktérie sa začínajú veľmi rýchlo rozmnožovať v tenkom čreve, ale až v hrubom čreve narobia najväčšiu paseku. Tu rozkladajú jednotlivé vrstvy čreva a vznikajú nekrotické lézie. Shigelóza je najnákazlivejšia črevnej nákaza. V Českej republike vzniká toto ochorenie najčastejšie u detí v letných mesiacoch. Na svete je výskyt početnejšie, odhadom niekoľko stoviek miliónov ľudí ročne.
Príznaky
Ako sa choroba prejavuje? Jedná sa o veľmi bolestivú hnačku s veľkými kŕčmi v bruchu. Stolica je vodnatá s prímesou krvi a hlienu. Typické sú aj vysoké horúčky, triaška a malátnosť. U detí a starých ľudí je priebeh veľmi nebezpečný a je potreba hospitalizácie, aby bolo telo opäť zavodnené. Ochorenie vzniká náhľa, inkubačná doba je 1 až 3 dni od nákazy.
Liečba
Ak trpíte horúčkou a urputnou hnačkou, okamžite vyhľadajte lekára, ktorý vám odoberie vzorku stolice a pošle vás do nemocnice na pozorovanie. Ak sa u vás preukáže úplavica, bude vám nasadená antibiotická liečba a kľudový režim. Dôležitou časťou je tzv. rehydratácia, kedy vám budú dodávané tekutiny infúziou. Veľmi dôležité je tiež dodržiavanie diétneho opatrenia.
Prevencia
Choroba je typickým ochorením špinavých rúk! Preto je jednou z najúčinnejší prevenciou umývanie rúk, potravín a pri návšteve krajín, kde nie je hygiena príliš dobrá, nepiť nebalenú vodu.
Shigelóza je nepríjemné črevné ochorenie, ktoré sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Je veľmi dôležité vyvarovať sa znečisteným potravinám. Komplikáciou môžu byť črevnej abces, pretrhnutie čriev alebo kolaps organizmu.
Autor: Lucie Kliková, DiS.