Zápal krčných mandlí – Tonzilitída
Príznaky
Diagnóza
Tonzilitída je označenie pre akútny zápal krčných mandlí – tonzil, ktorý môže postihovať všetky lymfatické tkanivá v oblasti hltanovej bránky alebo len jej jednotlivé časti. Najviac známa je ako angína a v odborných kruhoch aj ako ochorenie Waldeyerovho lymfatického okruhu.
Existuje aj chronická tonzilitída, ktorá je jedným z najčastejších ochorení dospelého veku. V tomto prípade sa jedná o chronický zápal ložísk postihujúceho parenchým tonsil. U dospelých bývajú postihnuté najmä poschodové tonzily a u detí aj tonzily nosohltanové.
Pôvod
U tonzilitíd rozoznávame tri typy pôvodu ich vzniku:
- Bakteriálny – najčastejšie sa vyskytuje v súvislosti so streptokokmi (Streptococcus pyogenes)
- Vírusový – objavuje sa vzácnejšie, pričom angína tohto pôvodu býva vyvolaná vírusmi, ako je bežný chrípkový vírus alebo herpes simplex.
- Mykotický - vzniká len zriedkakedy, tento typ je spôsobený mykózami, čo sú hubové infekcie alebo plesne.
Výskyt
K výskytu akútnych tonzilitíd dochádza celoročne. Zdrojom týchto nákaz je akútne chorý človek alebo bacilonosič. Pri streptokokovej angíne býva často endemický výskyt buď na konci zimy, alebo na začiatku jari. Streptokoková angína sa šíri najčastejšie kvapôčkovou infekciou a jej inkubačná doba sa pohybuje v priemere 2-4 dni. Deti sú často infikované od rodičov nemajúcich žiadne príznaky, pretože v dospelosti je bacilonosičstvo obvyklé priamo v tonzilach.
Príznaky
Najčastejšími príznakmi začiatku ochorenia sú:
- horúčka nad 38°C
- trasiavka
- bolesť brucha u detí
- bolesti v krku a hlavy
- zápach z úst
- únava
- dráždenie ku kašľu
- zdurenie krčných uzlín
Diagnostika
V prvej fáze je úlohou diagnostiky odlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie. Pre vírusovú infekciu je typický výskyt nádchy alebo konjunktivitídy (zápalu spojiviek) a pri bakteriálnej infekcii dochádza k zvýšenej sedimentácii erytrocytov, leukocytov a vysokej hladine C-reaktívneho proteínu (CRP).
V posledných rokoch sa v ambulanciách používajú rýchle diagnostické testy, vďaka ktorým sa dá potvrdiť beta-hemolytickým streptokokom spôsobená infekcia už počas 10-60 minút, zatiaľ čo výsledok mikrobiologického vyšetrenia zo steru je známy až za niekoľko dní.
Komplikácie
Komplikácie angín môžu nastať počas akútneho zápalu alebo za veľmi krátku dobu po prekonanej infekcii. Nákaza sa môže šíriť buď lymfaticky, hematogénne, z tonzily do okolitého prostredia, alebo prestúpením z hltanu do okolitých štruktúr – nosohltan, stredoušie, dolné cesty dýchacie. Veľmi nebezpečné sú hlboké krčné infekcie, ktoré môžu aj napriek antibiotickej terapii ohroziť život pacienta.
Liečba
Úspešná liečba angíny je založená na kľudovom režime, optimálnej antibiotickej terapii podľa druhu baktérie. Táto možnosť je však časovo obmedzená, a preto sú ako antibiotiká prvé voľby nasadzované základné typy antibiotík, medzi ktoré patria penicilíny, a pri alergiách na ne sú nasadzované makrolidy. Ďalej je potrebné dodržiavať dostatočný prísun tekutín, môže sa priložiť Priessnitzov obklad na krk a popíjať harmanček alebo šalvia.
Ako doplnkovú liečbu je možné použiť lokálne podávané pastilky alebo sprej mín-hydrochloridu podporujúceho urýchlené hojenie, zníženie bolesti v krku a navyše aj zlepšenie hygienickej situácie v hltane a dutine ústn
Autor: Lenka Klabochová