Anaplazmóza - ehrlichióza

Keď nás uhryzne kliešť, tak sa spravidla obávame boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy. Avšak existuje aj ďalšie infekčné ochorenie prenášané kliešťami a len nedávno rozpoznané.

Ide o anaplazmózu alebo tiež ehrlichiózu, ktorá sa môže podobať niektorým typom Lymskej boreliózy. Ehrlichióza je závažné ochorenie, ktoré, ak nie je liečené, môže mať veľmi vážne následky predovšetkým u ľudí bez sleziny a so zníženou obranyschopnosťou.

Pôvodca

Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Anaplasma phagocytophilum, ktorá sa predtým nazývala Ehrlichia phagocytophilum - odtiaľ názov choroby. Táto baktéria napáda biele krvinky a preniká do nich. Tým znižuje ich obrannú funkciu a vyvoláva horúčkovité ochorenie s názvom ľudská granulocytárna ehrlichióza. Baktérie spôsobujúce anaplazmózu, sa vyskytuje po celom svete. Toto ochorenie teda nemusíte dostať len na vzdialenejších miestach, napr. V USA, ale aj u nás v Európe. Inkubačná doba je 14 dní s rozmedzím 7 až 21 dní.

Etiológie

  • gramnegatívna baktérie rodu Ehrlichia čiže Anaplasma,
  • prenos kliešťom rodu Ixodes, Amblyoma, Dermacentor
  • baktérie sú morfologicky premenlivé, obvykle sa jedná o koky alebo kokobacily
  • vyskytujú sa vo vnútri leukocytov, kde sa nachádzajú membránou ohraničené vakuoly

Príznaky ehrlichiózy

Ehrlichiózu nie je ľahké diagnostikovať iba podľa klinických príznakov. Po uhryznutí kliešťom sa objavujú najčastejšie horúčky trvajúce 3-7 dní, ale väčšinou aj dlhšie. Tiež sa prejavuje bolesťami hlavy a svalov, zväčšenými uzlinami, malátnosťou, nevoľnosťou, vracaním a zmätenosťou. Jedná sa predovšetkým o akútne ochorenie. V ťažších prípadoch, ktoré nie sú liečené včas, prechádza ehrlichióza do stavu chronického a môže ohroziť aj život pacienta.

Ako sa choroba odhalí?

V prvom týždni choroby sú testy na prítomnosť protilátok často negatívne a z tohto dôvodu je stanovenie správnej diagnózy ťažké. Preto je nutné, informovať lekára o všetkých príznakoch, ktoré na sebe pozorujete a nahlásiť aj lokalitu, z ktorej ste si kliešť priniesli. Na základe týchto informácií sa potom začína liečba. Choroba môže byť odhalená tiež podľa niektorých výsledkov krvného obrazu, ako je napr. nízky počet krvných doštičiek a bielych krviniek.

Liečba ehrlichiózy

Pacienti, ktorí majú vážnejšie prejavy ochorenia, môžu byť hospitalizovaní a liečení v nemocnici. Mali by sa poradiť so špecialistom na infekčné ochorenia, ale ak sa vyskytnú krvácavé prejavy, tak s hematológom. Pacienti užívajú antibiotiká, predovšetkým doxycyklín a rifampicín. Diéta nijako obmedzená nebýva, a pokoj na lôžku a obmedzenie aktivity je závislé na vážnosti ochorenia.

Prevencia

K maximálnemu zníženiu rizika uhryznutí kliešťom sa odporúča nosiť svetlý odev, aby na ňom mohlo byť kliešte vidieť, chrániť si nohy dlhými nohavicami zastrčenými do ponožiek a ruky rukavicami. Používajte tiež repelenty (u detí a tehotných žien je potrebné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom). Po návrate sa dôkladne prezrite a prípadné kliešte odstráňte opatrným neprerušovaným ťahom pinzetou či klieštikmi. Postihnuté miesto vydezinfikujte, a keby sa v blízkej dobe objavila zmena zdravotného stavu ako horúčky a bolesti hlavy, je potrebné okamžite navštíviť lekára.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať