Artritída

Reumatoidná artritída je chronické, dlhodobé zápalové ochorenie postihujúce najmä kĺby, ktoré vzniká preto, že imunitný systém nefunguje tak, ako by normálne mal.

Väčšinou si imunitu spájame s obranou proti infekciám. Imunitný systém ľudí postihnutých reumatoidnou artritídou v boji s infekciami zároveň napáda vlastné tkanivá a bunky a poškodzuje ich. Preto sa reumatoidná artritída označuje aj pojmom autoimunitné ochorenia. Keď imunitný systém pôsobí proti vlastnému telu, ako je tomu u reumatoidnej artritídy, prejavuje sa to typickými symptómami - od bolesti a stuhnutosti kĺbov až po únavu. Postupne sa poškodenia kĺbov stáva trvalým a bez vhodnej liečby vedie až k predčasnej invalidite. V súčasnosti sú dostupné nové, cielené spôsoby liečby reumatoidnej artritídy, ktoré prinášajú nádej pre ľudí postihnutých týmto ochorením.

Výskyt reumatoidnej artritídy sa odhaduje na 0,5% až 1% populácie. Približne 75% postihnutých sú ženy. Artritída sa väčšinou objavuje vo veku medzi 20 a 60 rokov. Riziko ochorenia je vyššia u ľudí, ktorí majú výskyt ochorenia v rodine.

Príznaky artritídy

Typickými symptómami sú

  • nočné a ranné bolesti kĺbov,
  • ranné znecitlivenie v 3 alebo viac kĺboch ​​viac ako 1 hodinu,
  • opuch kĺbov, typicky v základných kĺboch ​​prstov (kĺby MCP) av stredných medzičlánových kĺboch ​​prstov (kĺby PIP),
  • všeobecný chorobný pocit s únavou a vyčerpanosťou.

Bolesť kĺbov je jeden z najčastejších príznakov reumatodinej artritídy. Sprevádza ju zvýšená teplota kĺbov, začervenanie a opuch kĺbov. Tieto príznaky sa väčšinou objavujú symetricky - na oboch stranách tela. Ďalším bežným príznakom je stuhnutosť kĺbov, najmä ráno. Všetky tieto príznaky sa mení v závislosti na stupni závažnosti ochorenia. Sú prejavom postihnutia kĺbov a ak zostane ochorenie bez liečby, môže vyústiť do ich narušenie. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať reumatodinú artritídu čo najskôr.

Reumatoidná artritída sa môže u rôznych ľudí prejavovať rôzne. Niektorí trpia bolesťami a stuhnutosťou kĺbov a únavou každý deň, iní majú príznaky menej často. Podľa stupňa môžu byť príznaky mierne až ťažké. Sú bežné aj pri iných ochoreniach, ako sú osteoartróza, fibromyalgia alebo lupus, preto diagnostikovanie reumatoidnej artritídy nie je jednoduché.

Len lekár môže určiť, čo znamenajú jednotlivé príznaky. Väčšinou navštívi ľudia s príznakmi RA všeobecného lekára, ktorý môže stanoviť diagnózu, alebo je odporučí k odborníkovi-reumatológ, ktorý sa špecializuje na ochorenia kĺbov a je expertom čo sa týka reumatodinej artritídy.

Čo artritída spôsobuje

Reumatoidná artritída je progresívne ochorenie, čo znamená, že bez správnej liečby príznaky ako zápal môžu viesť k trvalému poškodeniu kĺbov. S progresiou kĺbového poškodenie môže potom dôjsť k deformitám kĺbov, strate ich funkčnosti a celkovej nízkej kvalite života.

Reumatoidná artritída spôsobuje zápal synovia - synovitídu, vedie k bolesti, opuchu, začervenania a zvýšenej teplote kĺbov, teda príznakom spojeným s RA. S progresiou RA, zápal postupne ničí chrupavku a kosť v kĺbe. Môže to viesť k oslabeniu svalov, väzov a šliach, ktoré zaisťujú stabilitu kĺbov. V kombinácii so zápalom vedie také oslabenie oporného aparátu k pokračujúcemu poškodzovaniu kĺbov a iným príznakom RA.

Prevencia ďalšieho poškodenia kĺbov

Človek trpiaci progresívnym ochorením, akým je artritída, môže mať pocity strachu a beznádeje. Je však v silách každého človeka s artritídou dostať ochorenie pod kontrolu. Nevyhnutná je spolupráca s lekárom, odborníkom na reumatické ochorenia, ktorý poskytne všetky potrebné informácie a spolu s pacientom urobí kroky, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu kĺbov.

Sú to najmä:

  • Účinný plán liečby, ktorá zmierni bolesť a únavu a spomalí progresiu RA
  • Účinné stratégie na ochranu kĺbov ako hľadanie nových spôsobov vykonávanie rôznych činností bez zbytočného zaťažovania kĺbov
  • Zdravý životný štýl, pravidelné vhodné cvičenie a zdravé stravovanie.

Liečba

Symptómy a stupeň závažnosti reumatoidnej artritídy sa u jednotlivých pacientov môžu líšiť a podobne môže byť rôzna aj liečba. Aj keď sa zvolí liečba, ktorá je účinná, nemusí dlhodobo fungovať rovnako ako na začiatku. Potom je potrebné urobiť jej úpravy, prípadne zmenu. Veľmi dôležité pre ďalší vývoj ochorenia je začať správnou liečbou dostatočne včas. To môže výrazne znížiť a dokonca zastaviť dlhodobé poškodenie kĺbov a predčasnú invaliditu.

Terapiu reumatoidnej artritídy má riadiť a kontrolovať odborník na reumatické ochorenia - reumatológ. Každému pacientovi zvolí najvhodnejší terapiu a pravidelne ho kontroluje a hodnotí odpoveď na danú terapiu, v prípade potreby ju upraví, alebo hľadá vhodnejšie spôsoby, ak pacientovo ochorenie nie je dostatočne kontrolované.

Lieky na liečbu reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída sa mnoho rokov liečila rôznorodými lieky. Každá generácia liekov zmenila spôsob, ako lekári liečili RA. V posledných rokoch sa stali dostupnými nové lieky; ich najväčšou výhodou je zmiernenie príznakov reumatoidnej artritídy. Podľa spôsobu ako jednotlivé lieky v organizme účinkujú, sú zaradené do skupín. Každá skupina reprezentuje krok vpred v terapii RA.

Analgetiká - tiež známe ako lieky proti bolesti poskytujú úľavu od bolesti. Väčšinou sa užívajú vo forme tabliet.

Nesteroidné protizápalové lieky - väčšinou sa užívajú ako tablety pre liečbu bolesti a zápalu z rôznych príčin. Často sa predpisujú ako úvodný terapia na zmiernenie príznakov RA.

Steroidy - môžu redukovať zápal pri RA, ale majú obmedzenú schopnosť redukovať poškodenie kĺbov spôsobené RA. Steroidy môžu byť podávané injekčne priamo do kĺbu na zmiernenie bolesti ale môžu sa užívať aj ako tablety na zmiernenie príznakov.

Ochorenie modifikujúce antireumatické lieky (Disease modifying antirheumatic drugs (DMARD) - limitujú zápal a redukujú symptómy RA. Pôsobí na imunitný systém. V minulosti sa používali po nesteroidných protizápalových liekoch, ale v súčasnosti sa stále viac uplatňujú ako prvá liečba RA, v kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi a inými liekmi, v závislosti od závažnosti ochorenia. Môžu zabrániť poškodeniu kĺbov a majú potenciál zabrániť zhoršovaniu ochorenia s jeho trvaním.

DMARD sú dostupné ako tablety aj injekcie. Napriek výraznému zlepšeniu terapie reumatodinej artritídy je stále dosť pacientov, ktorí nereagujú na túto terapiu dostatočne, alebo ju z rôznych dôvodov neznášajú.

Biologické DMARD - najnovšie skupina liekov na liečbu RA sú biologické lieky. Produkujú ich živé bunky. Pôsobí na imunitný systém a obmedzujú zápal a redukujú symptómy RA. Vývoj týchto liekov je technologicky veľmi náročný a predstavuje výrazný pokrok vo vývoji liekov vôbec.

Biologické lieky sú špeciálne vyvinuté tak, aby zabraňovali imunitnému systému poškodzovať vlastný organizmus. Existujú dva hlavné typy biologických liekov na liečbu RA. Jeden pôsobí na určitý typ bielych krviniek, ktoré imunitný systém používa na boj proti škodlivým vplyvom. Druhý typ pôsobí proti látkam imunitného systému, už spomínaným cytokínom, ktoré komunikujú s bielymi krvnými bunkami a organizujú ich. V tejto skupine sú dostupné lieky, ktoré pôsobia proti tumor nekrotizujúci faktor - TNF a najnovší typ liečby, ktorá pôsobí proti interleukínu 6-IL-6.

Každý biologický liek pôsobí tak, že bráni imunitnému systému napádať vlastný organizmus. Biologické lieky sa v súčasnosti podávajú dvoma spôsobmi, niektoré ako injekcia pod kožu, iné ako intravenózna injekcia lekár alebo sestra. Malou ihlou sa liek podáva priamo do žily ako infúzia. Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody. O tom, aká liečba je pre pacienta najvhodnejšia, rozhodne reumatológ vždy individuálne pre každého pacienta.

Skoré začatie terapie účinným a bezpečným liekom je dôležité pre zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života pacienta a navyše zabráni ďalšiemu vývoju ochorenia, najmä trvalému poškodeniu kĺbov. Treba zdôrazniť, že reumatoidná artritída je chronické ochorenie, s ktorým musí pacient žiť až do konca života. Naučiť sa ho zvládať nie je jednoduché ani pre osobu, ktorá ním trpí, ale ani pre jej okolie, príbuzných, priateľov, kolegov.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať