Leukémie
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Leukémia (rakovina krvi) vzniká, ak sa z dosiaľ neznámych príčin preruší dozrievania mladých foriem bielych krviniek a počet nezrelých krviniek nekontrolovane rastie. Bielych krviniek je stále viac a viac, ale pretože sú nezrelé, nedokážu plniť svoju úlohu. Ich rast a rozmnožovanie však ide na úkor ostatných "zdravých" krvných buniek červených a bielych krviniek, ako aj krvných doštičiek. Ich počet v krvi sa oproti norme znižuje a z toho vyplývajú často prvé príznaky ochorenia.
Druhy leukémie
Podľa priebehu delíme leukémie na:
- Akútne - počet abnormálnych buniek rýchlo rastie, čoskoro sa objavujú ťažkosti
- Chronické - pomalá progresie, možné dlhé bezpríznakové obdobie
Podľa skupiny postihnutých bielych krviniek sa ešte delia leukémie na myeloidná (myeloidná granulocytová rada - skupina leukocytov zodpovedná za obranu organizmu proti prenikajúcim mikroorganizmom) a lymfatické (lymfocyty - skupina leukocytov tvoriaci bunkovú a protilátkovú imunitu).
Podľa tohto rozdelenia existujú leukémia:
- Akútna myeloidná leukémia (AML)
- Akútna lymfatická leukémia (ALL)
- Chronická myeloidná leukémia (CML)
- Chronická lymfatická leukémia (CLL)
Príznaky leukémie
Leukemické bunky cestujú krvným obehom a v závislosti od ich počtu a podľa miesta hromadeniu majú pacienti rôzne prejavy ochorenia.
- zvýšená teplota bez zjavnej príčiny,
- bledosť,
- ťažko či iné krvácanie z nosa,
- ďasien a krvácanie do kože,
- modriny (krvné podliatiny) sa objavujú už pri malom zásahu zvonka,
- striedavé bolesti kostí a kĺbov,
- únava a beználadové stavy,
- spavosť,
- zápaly v ústnej dutine,
- časté infekcie,
- bolesti brucha a nechutenstvo,
- zdurenie lymfatických uzlín,
- bolesť hlavy,
- poruchy videnia.
Pri chronických leukémiou v skorých štádiách leukemické bunky fungujú skoro normálne. Symptómy sa dlho neobjavujú a lekári často diagnostikujú ochorení náhodne pri lekárskej kontrole. Keď sa ochorenie prejaví, symptómy sú slabé a postupne sa stupňujú.
Pri akútnych leukémií sa symptómy objavujú skoro a rýchlo sa zhoršujú. Pacienti sa cítia zle, preto navštívi lekára (slabosť, infekcia, krvácanie). Leukemických bunky sa tiež môžu zhromažďovať v semenníkoch (zväčšenie semenníkov), tiež v iných orgánoch (oči, koža, tráviaci trakt, obličky, pľúca).